Zero no Tsukaima

Pridané 01. 03. 2018, Autor: Gundam
 
Originálny názov:ゼロの使い魔
Anglický prepis:Zero no Tsukaima
Anglický názov:The Familiar of Zero
Zaradenie:TV seriál
Žánre:akcia, adventúra, komédia, etči, fantasy, romantika
Témy:mágia, škola
Počet epizód:13
Rok vydania:2006
Pôvodné dielo:novela
Veková hranica:12+
 

Príbeh

V inom, cudzom svete odlišnom od nášho sú ľudia rozdelení na dve vrstvy – na bohatých, mocných šľachticov a obyčajných ľudí s minimálnymi právami, inakšie povedané na čarodejníkov a ľudí neschopných ovládať mágiu – žije na kontinente Halkeginia v kráľovstve Tristen na Univerzite pre čarodejníkov mladá Louise de la Valiel, ktorá práve začína svoj druhý ročník magických štúdii. Vážna a pekná, pochádza z mocnej čarodejníckej rodiny a študuje preto, aby sa stala jednou z najmocnejších čarodejníčok, ako sa na šľachtičnú patrí. Má to len jeden drobný háčik. Jej prezývku Zero no Lousie (v preklade Nula Louise), ktorá zachytáva jej doterajší úspech v čarovaní. Teda veľkú nulu...

Po drobnejšom neúspechu, ktorý si odnesie výbuchom polka triedy a prednášajúca čarodejnica, podráždená Louise vyhlási, že pri čoskorom vyvolávaní magických služobníkov vyčaruje toho najkrajšieho a najlepšieho zo všetkých. Začiatkom druhého ročníka totiž všetci čarodejníci vyvolávajú rituálom magických služobníkov, ktorí ich budú na slovo poslúchať a zostanú s nimi až do smrti. Problémom je iba to, že Louise sa, aj napriek jej vyhláseniu, nepodarilo doteraz v živote previesť poriadne ani jedno kúzlo. A vyvolávací rituál nebude žiadnou výnimkou. Mladej „nádejnej“ šľachtičnej z rodiny de la Valiel sa totiž podarí za magického služobníka vyvolať človeka. A to dokonca človeka z iného sveta, japonského chlapca menom Hiraga Saito. Problémy však začínajú, keď sa ukáže, že Saito zjavne o „správnom“ fungovaní sveta nič nevie a na familiára (služobníka) sa celkom netradične chvíľu po tom, čo vďaka kúzlu porozumie cudzej reči, pokúsi ujsť a vôbec sa správa, ako by boli obyčajní ľudia a mágiou nadaní šľachtici (a teda aj on a jeho „majster“) rovnocenní...

     

Tvorcovia a štáb

13-dielne romantické komediálne fantasy anime Zero no Cukaima bolo vytvorené podľa série románov o dvadsaťdva zväzkov od Noboru JAMAGUČI, ilustrovaných Eiji USACUKA, ktoré sa okrem anime od 27. júla 2006 dočkali aj manga adaptácie. Noboru Jamaguči nás bohužiaľ predčasne opustil v roku 2013 po boji s rakovinou a light novely boli dokončené po jeho smrti na základe jeho zápiskov.

Čo sa jeho tvorby týka, Zero no Cukaima, ktoré vzniklo v druhej polovici roka 2006, mali pod palcom štúdia J.C.STAFF, GENCO a Zero no Cukaima Production Committee a z konkrétnych ľudí, ktorí na ňom pracovali, nemožno opomenúť mená Jošiaki IWASAKI (réžia – komplet Love Hina, Sensei no Ojikan, Turn-A Gundam...), Takao JOŠIOKA (kompozícia a scenár – DearS, Elfen Lied, Ikkitousen...), Šhinkiči MICUMUNE (hudba – Dragon Drive, FLCL, Green Green, Negima, Revolutionary Girl Utena, Rozen Maiden...) a Masahiro FUDŽII (dizajn postáv – Mahoraba, Karin, Šakugan no Šana...)

Z väčšinou skúsených seijú sú to predovšetkým Rie KUGIMIJA za Louise (Figure 17, Full Metal Alchemist, Gakuen Alice, Midori no Hibi...), Satoši HINO za Saita (Ikkitósen, Šakugan no Šana...), Nanako INOUE za Kirche (Happy Seven), Juka INOKUČI za Tabithu (Canvas 2, Karin, Maburaho, Negima...) a Jui HORIE za Siestu (Bublegum Crisis Tokyo 2040, Da Capo, Fruits Basket, Kanon, Love Hina, Mahoraba, Negima...)

     

Gundamov kútik

Podľa môjho osobného názoru je Zero no Cukaima vynikajúca romantická komédia, ktorá priaznivcov tohto žánru určite poteší. Aj keď je samotná koncepcia zápletky v podstate tradičná a neprináša nič nového – čarodejníčka Louise najprv vníma Saita iba ako svojho magického služobníka, podriadenú bytosť a až neskôr si začne uvedomovať svoje city k nemu – ich vzťah a jeho vývoj je rozhodne vykreslený veľmi pekne a zaujímavo a bez problémov vás dokáže udržať až do poslednej epizódy. Toto všetko je ešte obohatené tradičnými komediálnymi prvkami, ktoré vás sem tam dobre zabavia a svoje robí aj výborne podaný príbeh, štipka drámy a ďalšie postavy na tej či onej strane stojace medzi Louise a Saitom, vďaka čomu sa pri tomto anime rozhodne nudiť nebudete. 

Kresba je v podstate priemerná, aj keď priemerná na anime z roku 2006, čiže niečo, čo si určite s radosťou vychutnáte a niet jej v podstate čo vytknúť. Pekne, príjemne, sympaticky a viac čibi vykreslené postavy a pozadie a tiež, pre mužskú populáciu, občasné etči prvky zaujmú a pri komediálnych scénach pobavia.

Hudobné spracovanie je na tom ešte lepšie ako zbytok seriálu. Inakšie povedané, predstavuje element, ktorý anime iba dodáva na kvalite a vynikajúco podtrhuje atmosféru mnohých scén, ktoré potom pôsobia ešte lepšie, zaujímavejšie či zábavnejšie. Výnimkou samozrejme nie je ani otvárací song „First Kiss“. 

Zero no Cukaima je určite anime, ktoré stojí za vzhliadnutie. Aj keď prakticky neposkytuje nič nové, svojím spracovaním a podaním rozhodne zaujme a nesklame, takže pokiaľ máte chuť na dobrú romantiku s komédiou, viete, po čom sa môžete obrátiť.

7.0

Finálny verdikt:
 
Zdroj(e):
archív gundam.sk
 

Komentáre

 
Nebol zatiaľ pridaný žiadny komentár.