Kakurenbo

Pridané 26. 06. 2016, Autor: Youko Akira
 
Originálny názov:カクレンボ
Anglický prepis:Kakurenbo
Alternatívne názvy:Hide and Seek
Zaradenie:film
Žánre:fantasy, horor, psychologický
Témy:jókai
Počet epizód:1
Orig. rok vydania:2004
Pôvodné dielo:originál
Veková hranica:12+
 

Pútavý hororový príbeh nadchne aj náročnejšieho diváka. Anime má len 25 minút, ale to bohato stačí. Ak si myslíte, že sa za 25 minút nedá vymyslieť pútavý dej a poukázať na charaktery postáv, pri Kakurenbo sa budete mýliť.

Predstavte si, že ako dieťa blúdite sami po opustených tmavých uliciach veľkomesta. Straší vás táto predstava? To ste ešte nehrali o-to-ko-jo. Celý dej sa točí okolo opusteného mesta opradeného mnohými povedačkami. Vraj kto tam raz vstúpi sa už nevráti. Je to vlastne hra na schovávačku. Má len dve pravidlá. Prvým pravidlom je, že sedem detí musí nasledovať neónové značky o-to-ko-jo a prísť na námestie v strede mesta. Druhé pravidlo hovorí, že musia mať počas hry na tvári líščie masky.

     

Keď všetkých sedem detí nájde námestie pripojí sa k nim ôsmy člen - dievča taktiež s líščou maskou. Brána do zakázanej časti mesta sa otvorí. Na bráne stojí ceduľa Mesto Démonov. Naši hrdinovia tam vojdú. Onedlho sú uličky mesta ako labyrint. Svetlá osvecujú prázdne uličky, kto ich však zapálil? Démoni v meste ožijú. Začína sa lov.

Anime má jednu z najlepších CG animácií svojej doby. Je tu vystihnutý každý detail, chvenie a trasenie. Charaktery sú nádherne prepracované a ľahko zapamätateľné. Na ruinách mesta si môžete všimnúť každú štrbinu. A svietiace oči démonov sa vám vryjú do pamäte.

Hudba podfarbuje situáciu a prehlbuje dej. Je skôr tradičná ako moderná a to dáva tomuto anime svoje kúzlo. Zvuk je veľmi kvalitný, môžeme počuť zvuk nôh ako dopadajú na zem až cez dych samotných démonov.

   

Film získal niekoľko ocenení ako hlavný víťaz v roku 2005 na Tokyo Anime Fair alebo najlepší krátky film na Fantasia Film Festival.

Na záver len dodám, že snímku odporúčam každému fanúšikovi hororu. Možno to nie je úplne dokonalý titul, avšak určite nebudete ľutovať ak si toto anime zoženiete a budete mu venovať tú necelú polhodinku.

Finálny verdikt: 7.5/10