Sony a Nintendo majú odlišný názor na cenzúru hier

Pridané 05. 07. 2019

Šéf Sony Keničiro Jošida sa vyjadril, že PS5 bude určená pre hardcore hráčov a primárne sa chcú zamerať na AAA hry od vlastných štúdií ako aj tretích strán. Trochu to ale nejde dokopy s predošlými vyhláseniami a aktuálnou politikou cenzúry, ktorú vo firme začali presadzovať.

Sony už nejakú dobu vo veľkom cenzuruje primárne japonské hry a nie len na západnom trhu, ale aj na domácom. Po veľkom ohlase nespokojných hráčov konečne prišlo vyjadrenie z ich strany, kde sa odvolávajú na ochranu detí pred nevhodným obsahom aj napriek tomu, že hry majú správne označenie a sú určené pre dospelých. Sony by sa tak malo rozhodnúť, či sa teda chcú zameriavať na deti alebo hardcore hráčov, lebo dohromady to veľmi nejde. Hardcore hráči sú totižto tí poslední, ktorí chcú mať orezaný zážitok z akéhokoľvek dôvodu.

     

Šéf Nintenda Šuntaro Furukawa dostal podobnú otázku, kde sa ho pýtali, či plánujú zaviesť podobnú cenzúru pre hry tretích strán ako Sony. Odpoveď bola pre niektorých určite prekvapivá. Nintendo nebude cenzurovať žiadnu hru tretích strán. Spoliehajú sa na ratingové označenia CERO a ERSB, ktoré určujú vekovú hranicu pre danú hru. K tomu dodáva, že je na zodpovednosti rodičov, aby ich dieťa nehralo nevhodnú hru k čomu pomáha aj funkcia rodičovského zámku, kde je možné obmedziť spúšťanie hier len do určitej vekovej hranice.

Furukawa nezabudol trochu podpichnúť Sony keď poznamenal, že to môže ublížiť rôznorodosti hier, ak držitelia platformy rozhodujú o tom, aký herný obsah sa dostane na trh a v akej podobe.

Čiže pokiaľ si chcete zahrať japonskú hru v necenzurovanej podobe, musíte sa obzrieť po Switch verzii. Veľkou iróniou ale je, že pár rokov dozadu to bolo presne naopak.