Bude Gran Saga konečne to pravé anime MMORPG?

Pridané 02. 02. 2020

MMORPG ako žáner zažíva v posledných rokoch stagnáciu. Nové hry sa objavujú len sporadicky a keď nejaká z nich je aspoň trochu zaujímavá, autori veľmi rýchlo zabijú komunitu agresívnymi mikrotransakciami. Česť výnimkám.

Anime MMORPG hry najviac zaostávajú v tomto žánri. Hlavne na grafiku a animácie sa človek často pozerá cez prsty. A keď sa aj objaví nejaká lepšie spracovaná, zábavu samozrejme prekazia mikrotransakcie. Nepomáha ani fakt, že väčšina vývojárov začala preferovať mobilnú platformu. Na PC tak momentálne chýba kvalitný anime titul, ktorý by bol všeobecne odporúčaný MMO komunitov. Možno sa to ale čoskoro zmení.

Nové kórejské štúdio NPIXEL (ktoré založili ľudia stojaci za MMO Seven Knights) už dávnejšie ohlásili, že pracujú na hre Gran Saga. Vedelo sa, že má ísť o anime MMORPG hru ale až teraz zverejnili prvú ukážku z hry ako aj poskytli niekoľko ďalších informácií.

(Ukážka je z mobilnej verzie.)

Hrá bude vydaná na mobily aj PC. Zatiaľ sa nevie, či vo finále bude medzi nimi fungovať cross-platform, ale momentálne s tým autori počítajú. Vývoj sa sústredí na 3 základné piliere: inovatívny vizuál, inovatívny príbeh a inovatívnu zábavu.

Inovatívny vizuál sa týka hlavne mobilnej verzie, kde autori hovoria, že chcú za pomoci UE4 priniesť na mobily grafickú kvalitu, ktorá tam doteraz v danom žánri nebola. (Na PC to nebude asi dych berúce.) Cieľom inovatívneho príbehu je akési prepojenie hráčov s masívnym svetom a vytvorenie si emočného puta. K tomuto bohužiaľ neposkytli ďalšie informácie, čiže ťažko povedať, čo konkrétne tým autori myslia. Inovatívnou zábavou sa chcú zamerať na individualitu hráčov a nie len bežný progres ako je levelovanie či vylepšovanie zbraní. Vďaka ich unikátnemu systému zbraní si každý bude môcť nájsť svoj štýl hrania. Hráči nielenže budú môcť používať rozdielne štýly súbojov (útok, obrana a podpora) ale aj meniť skilly a ich vizuál.

Autori potvrdili, že časť obsahu si budú môcť hráči užiť aj solo. Hra je už vo vývoji 2,5 roka a najprv bude vydaná v Južnej Kórei.

     
     

Aj keď NPIXEL poskytol niekoľko rozhovorov s médiami, stále sa nevie o hre takmer nič. Podľa poskytnutého videa a obrázkov sa dá vydedukovať, že každá zbraň bude mať v hre svoj avatar/charakter, ktorý budete môcť nejakým spôsobom vylepšovať vďaka čomu pridajú do súbojov unikátnosť. (Niečo podobné ako má Xenoblade Chronicles 2.)

Taktiež sa zdá, že postavy budú pevne dané k triedam. Čiže nebude možné akejkoľvek postave prideliť akúkoľvek zbraň a úprava vzhľadu bude len minimálna. Samozrejme kým to nepotvrdia autori, tak je to len v rovine dohadov.

Ukáže len čas, či vízia autorov naplní očakávania hráčov. Gran Saga môže byť tou dlho očakávanou anime MMORPG hrou, ale ako sme sa veľakrát presvedčili aj v minulosti, vizuál nie je všetko. Pokiaľ bude súbojový systém stereotypný alebo budú prítomné príliš agresívne mikrotransakcie, hra upadne do zabudnutia pomerne rýchlo.