Rozhovor so Shio

Pridané 22. 06. 2017, Autor: Youko Akira

Prezývka: Shio
Vek: 23
Web: www.shio-usami-akira.blog.cz
Facebook: www.facebook.com/ShioCosplayArt
Kontakt: shioriakira@seznam.cz
Cosplayer z: ČR


Kedy a si vlastne začala cosplayovať a čo ťa k tomu viedlo?
Cosplayi jsem se začala věnovat už někdy koncem roku 2009, ale to řadím do takové té doby temna, na kterou chci mnohdy raději zapomenout. Řeknu jen málo – tehdy hrozně frčely Naruto cosplaye. Za svůj oficiální „debut“ v cosplayi považuji až rok 2013, kdy jsme s naší cosplay skupinkou vtrhly na Animefest v podobě různých šampionů ze hry League of Legends. Od té doby se těch herních cosplayů držím, ale pomalu přemýšlím, že si začnu rozšiřovat obzory.
A co mě k tomu vedlo? Já byla vždy kreativní člověk a zrovna u cosplaye se může každý naučit spoustu rozličných věcí a dosyta se kreativně vyřádit.
 
Aký bol tvoj prvý cosplay?
Jako svůj první cosplay uvedu Spellthief Lux z League of Legends, jenž je pořád mou srdeční záležitostí. Ačkoliv je ten kostým už 4 roky starý, snažím se ho neustále opravovat a zdokonalovat, protože ho zkrátka nechci nechat ležet ve skříni. A taky mě dost baví porovnávat staré a nové verze cosplayů :D
 
Koľko trvá výroba jedného takého cosplayu?
Tohle je docela dost individuální věc. Záleží především na složitosti kostýmu a také volném čase, kdy se cosplayi můžu věnovat. V případě mého posledního složitějšího cosplaye – Dovahkiina ze Skyrimu, byla výroba hodně pomalá, protože jsem nevěděla, jak spoustu prvků kostýmu vůbec vyrobit. Vždycky se snažím kostým vyrábět nějak ve volnějším tempu a samozřejmě s co největším předstihem, ale jak je už u nás cosplayerů zvykem, prokrastinace vyhraje. No a pak je najednou měsíc před festivalem, kostým není ani z půlky hotový a nastává nám ta super část roku, kdy skoro nespíte a nemyslíte na nic jiného než na cosplay. Jo a o tom nepořádku v pokoji se ani nezmiňuju. A NIKDY SE Z TOHO NEPOUČÍME! :-D
 
Koľko cosplayov si už vyrobila a ktorého z nich ťa výroba najviac bavila?
Momentálně mám doma hotových asi 8 cosplayů. Některé jsou ale ve stavu, kdy potřebují rozsáhlý upgrade, takže úplně nevím, jestli jsem je měla započítat. No a pak tu mám spoustu rozdělaných cosplayů, ke kterým mám třeba jenom jednu či dvě části z celku :-D
 
Jelikož si výrobu vždycky spojuju s tím měsícem, kdy nespím, nejím a mám všude binec, tak úplně nevím, jestli mě to baví :D Já osobně mám radši prezentaci na conu než výrobu samotnou :D Ale musím říct, že nejvíc si užívám výrobu zbraní (hůlky, dýky apod.)
 
Máš nejaké preferencie, podľa čoho si vyberáš postavy na cosplay?
Spousta z mých followerů by řekla, že pokud je to blond, tak je tu velká pravděpodobnost, že to Shio bude cosplayovat. Není to úplně pravda, ale zase jim to nevyvracím. Největší roli u mě hraje asi design a také vztah k dané postavě. V poslední době si snažím vybírat hlavně pohodlné cosplaye :-)
 
Čomu sa naopak vyhýbaš?
Naprosto striktně se vyhýbám mužským postavám a malým roztomilým holčičkám. Ani na jedno se nehodím a vůbec bych se v tom necítila dobře. Na druhou stranu, když se mi líbí nějaký mužský charakter, udělám si jeho ženskou verzi :-)
 
Ktorý cosplay je tvoj obľúbený?
Z mých cosplayů mám úplně nejraději Dovahkiina ze Skyrimu. Sice je v něm neskutečné horko, ale hrozně mě baví roleplay :-) Navíc je super, že tu hru zná spousta lidí, takže většinou roleplayují se mnou.
 
Čo je podľa teba na cosplayoch najväčšia výzva?
Pro mě je vždycky největší výzvou painting a hlavně upevnění armorů na postavu, aby se nic neurvalo a vše sedělo tam, kde má. Z těchto dvou věcí mám vždycky hrozný strach a snažím se je proto dlouho dopředu vymýšlet.
 
Aké materiály používaš najčastejšie?
Na brnění používám nejčastěji worblu a EVU. U šitých kostýmů záleží na spoustě faktorů, kterou látku nakonec zvolím. V poslední době se chci také naučit pracovat s kůží, tak snad mi to půjde.
 
Máš nejaké zaujímavé historky, ktoré vznikli pri výrobe cosplayu?
Není to tak úplně historka z výroby, ale spíš taková vtipná situace, která tu byla, je a ještě asi dlouho bude. Jelikož mám spoustu cosplayů s blond vlasy, začala si komunita myslet, že jsem blondýna. No a když chodím na festivaly v neděli bez cosplaye (většinou) a mám svoje přirozené vlasy, stalo se mi, že mě nepoznali ani moji známí.
 
Aký je tvoj najväčší úspech?
Za svůj největší úspěch beru účast na ECA v Litvě, kde jsem byla s dalšími pěti cosplayery z Česka. Měli jsme tam různé workshopy a přednášky a také nás v rámci programu vzali i na NowJapan, což je litevský anime festival. Potkala jsem tam také cosplayery z jiných zemí (Irsko, Polsko, Litva) a doteď jsem s některými v kontaktu.
 
Máš nejaký vzor medzi ostatnými cosplayermi?
Inspiruje mě opravdu dost cosplayerů v různých směrech. Nejvíc však obdivuju ty, kteří dokážou udělat neskutečně propracovaný cosplay za zlomek času. Tohle já třeba nikdy nedokážu. Ale snažím se na tom pracovat!! :D
 
Viem že vedieš blog a spomínala si aj že si momentálne redaktorkou pre Asianstar, máš ešte nejaké iné aktivity, s ktorými by si sa rada pochválila?
No kromě psaní a cosplaye už mi na nic jiného pomalu nezbývá čas. Ale mohla bych zmínit třeba čtení mangy, dívání se na anime a filmy, hraní různých her a občas tvořím i grafiku.
 
Čo by si odkázala ľuďom, ktorí chcú s cosplayom začať?
Nebojte se toho a nenechte se odradit řečmi lidí. Začněte třeba s něčím lehkým a postupně se snažte vypracovat. Zkuste si vybírat postavy, které se na vás aspoň trošku hodí. No a pak už je jen otázkou času a vaší snahy, jak daleko to dotáhnete :-)
 
 
Ďakujeme Shio za rozhovor a prajeme ešte veľa úspechov pri tvorení ďalších cosplayov.

Komentáre

 
Nebol zatiaľ pridaný žiadny komentár.