Warhammer 40k: Trilógia Eisenhorn 1 - Xenos

Pridané 26. 09. 2017, Autor: Youko Akira

Myslenie splodilo kacírstvo. Kacírstvo splodilo trest.

Na Animefeste 2017 mi oči padli na tri pekné knižky pýšiace sa logom Warhammer 40 000. Priamo vizuálne oddelené od ostatnej série bolo jasné, že skončia u mňa doma, pretože s Warhammer knihami žiadne skúsenosti nemám a riskovať, že by som si zobrala niečo zapadajúce do väčšej série, som nechcela. A prvá kniha mi len potvrdila, že som si očividne vybrala správne.

Kniha je ideálna pre ľudí začínajúcimi s Warhammer 40 000 (ďalej len 40k) univerzom, je ale ideálne, ak o ňom už aspoň trošku viete. Ja osobne hrávam s mojou skupinou Only War RPG, kde máme úlohy imperiálnych vojakov plniace misie na rôznych planétach (ak si to neviete predstaviť, tak to je taká tá skupinka nerdov so zvláštnymi kockami predstierajúca, že je v nejakom svete a oni sú hlavnými charaktermi, mohli ste to vidieť aj v niektorých častiach Teórie veľkého tresku), takže mám za sebou nejaký ten úvod, ktorý mi dosť pomohol.

Svet Warhammeru je veľmi temný. Keď hrávate stolný 40k, viete, že samotné hranie sa môže ťahať niekoľko mesiacov pravidelných stretnutí, alebo vás môže zabiť rovno pri prvom sedení v prvých dvadsiatich minútach a potom si vytvárate novú postavu. Kniha nie je žiadnou výnimkou. Pokračuje v tradícii temného sveta plného krvi, heretikov, démonov a mimozemšťanov v ďalekej budúcnosti. A aj tu prežijú len tí najsilnejší s trochou šťastia. A verte, šťastie je vždy potrebné. A to potreboval aj Gregor Eisenhorn, imperiálny inkvizítor a hlavná postava sci-fi trilógie Eisenhorn s knihami Xenos, Malleus a Hereticus.

Gregor Eisenhorn je na stope obrovskej konšpirácii. Pôvodne síce plánoval len zabiť kacíra a masového vraha Murdina Eyclona, ukázalo sa však, že Eyclone je len špičkou ľadovca podstatne väčšieho organizovaného zločinu proti Bohovi cisárovi (Emperor), jedinému správnemu vládcovi sveta. A čo je horšie, heretici majú výpomoc priamo od Bojovníkov Chaosu (Chaos Marines). Čaká ho tak obrovská detektívna práca, aby sa dostal všetkému na koreň, a to ideálne skôr, ako sa to podarí nepriateľskej strane. Mohlo by to totiž značne poškvrniť celé vesmírne impérium...

Inkvizítori sú jednoducho tí správni nakopávači zadkov. Trestajúci kacírstvo o svojom poslaní nikdy nepochybujú a vnášajú rád a poriadok kam treba. Gregor Eisenhorn nie je výnimkou. Príbeh je písaný formou JA rozprávania, kde očividne už starší Gregor spomína na udalosti. Kapitoly nie sú príliš dlhé, takže sa kniha číta dobre ako doma, tak aj na cestách (alebo na letisku). Na začiatku každej kapitoly sú tri kľúčové heslá/vety a celá kniha sa žánrovo podobá space opere.

Jedinou vecou, ktorú musím knihe vážnejšie vytknúť je lineárnosť. Príde mi, že je stavaná ako misie u stolných hier – napreduj dopredu, dopredu až kým nedovŕšiš cieľ. To síce dáva taký ten uspokojujúci pocit hráčovi, pretože si všetko viete perfektne predstaviť, ako si pri rozhodovaní Eisenhorn hádže kockou, na druhú stranu to ale robí príbeh predvídateľným a to je obrovská slabina. Chvalabohu, že je asi aj jediná, pretože na nič iné si nespomínam.

Xenos je rozhodne dobrou knihou a výborným prírastkom do 40k univerza. Český preklad od Polaris tiež stojí za to a to musí byť naozaj výzva niečo takéto preložiť, takže klobúk dole. Príbeh o inkvizítorovi trestajúceho kacírov sa Danovi Abnettovi musel písať prakticky sám, a napísal ho pútavo. Vidieť zmes detektívnej práce s akciou vám poskytne perfektný náhľad do života inkvizítorov a čo je viac, bude vás baviť od začiatku do konca.

Recenzovaná verzia

Názov diela: Xenos
Séria: Warhammer 40,000: Eisenhorn
Autor: Dan Abnett
Žáner: sci-fi
Vydavateľstvo: Polaris
Rok vydania: 2013
Počet strán: 328
Jazyk: český
ISBN: 978-80-7332-200-7

Ďakujem Yaonee za korekciu textu.

 
7.5