Vlčí věk 4: Štěňata vlků

Pridané 27. 04. 2018, Autor: Youko Akira

Vlčí věk: Štěňata vlků je finálna časť vikingskej ságy od Jaroslava Mosteckého. Štěňata vlků je síce štvrtou knihou, sériu by som ale tetralógiou nenazývala. Príbeh hlavných hrdinov bol ukončený v tretej časti Prokletí přízračných hřebců, a štvrtá kniha je skôr poviedková novela, ktorá sa odohráva až o dvadsať rokov neskôr. Ide preto o trilógiu, ktorej štvrtá kniha sa správa ako doplnok a rozšírenie sveta či životov niektorých preživších z pôvodných kníh.

Leif Olafson, dedič dánskeho trónu, je už dávno po smrti, obyčajní smrteľníci na jeho príbeh už dávno zabudli. Jeho syn však žije a túži po pomste. Zároveň sa ďaleko na severe začínajú diať veľmi temné udalosti. Jarl Helgi, kedysi prezývaný Troll, už síce cíti starobu v kostiach, bude sa však musieť znovu chopiť meča. Krvavá minulosť na seba tiež nedá dlho čakať a postupne so sebou do temnoty stiahne nielen Helgiho a jeho rodinu, ale aj syna svojho dávneho priateľa Leifa. A všetko to uvedie do pohybu len jedna správa od kožušníka...

Mostecký sa naozaj vyzná vo vikinskej tematike, o čo sme sa mohli presvedčiť v predošlých knihách. Výborne zvláda aj opisy a vyobrazenia krajiny a je to majster akcie a brutality, dvoch kľúčových prvkov vikinskej doby, ako si ju my predstavujeme. Atmosféra je teda zvládnutá na jednotku, perfektne nadväzuje na predošlú trilógiu, ako keby ju autor napísal hneď po vydaní predošlých kníh.

Kniha nie je príliš rozsiahla, teda možno ako pre koho, avšak má 224 strán, čo je podobná dĺžka ako úplne prvá kniha v sérii – Jdi a přines hlavu krále. Nasledovné dva diely už mali cez 450 stránok. Viac ako 200-stránková poviedka má však slabinu hneď na začiatku... Pôsobí veľmi roztiahnuto, minimálne v prvej polovici. Na začiatku nás hádže do toho studeného vikinského sveta s postavami, ktoré nevieme nikam zaradiť a môže tak čitateľa dobre frustrovať. „Mala by som tie postavy poznať alebo nie? Nedávala som snáď dostatočný pozor pri predošlých knihách?“ lietalo mi hlavou podstatnú časť príbehu, až kým sa záhada nerozuzlila, čo bolo až za polovicou príbehu. Mená postáv sú často veľmi podobné a ťažko zapamätateľné, čo tomu všetkému veľmi nepomáha.

Po prehryzení sa cez predlhý úvod ale začne tá pravá nefalšovaná akcia s jedným dejovým zvratom za druhým. Dočkáme sa aj viac nadprirodzena ako predtým. Druidi, bohovia, draky možno boli súčasťou série, žeby tvorili až takú veľkú časť príbehu ale tvrdiť nebudem. Mnohokrát sa súboje sústreďovali na medziľudský konflikt, čo je očakávané, pretože kto by predsa vítal Vikingov s otvorenou náručou? Tentokrát ale drakary na vode nečakajte, miesto toho si nabrúste meče a sekery, vydáme sa do lesa. 

Sklamaním pre mňa bola nedostatočne vyobrazená časť Leifovho syna. Síce je postavou na obálke, príliš veľkú rolu v príbehu nemá. Prakticky sa zjaví v knihe samotnej dosť neskoro, následne sa jeho časť odohráva mimo knihy a objaví sa potom zase náhodne ku koncu. Vzhľadom na to, že Štěňata vlků sú samostatnou knihou a nie bonusovou poviedkou v tretej knihe, je škoda, že Jaroslav Mostecký nerozšíril Leifsonov príbeh do riadnych detailov trebárs s kapitolou navyše. Kto teda očakával príbeh plný pomsty s Leifsonom na čele sa nedočká. ALE, veľké ale je, že sa chystá ešte jedna novela z prostredia Vikingov. Vraj ešte nie je ani kompletne napísaná a ktovie čím nás autor prekvapí.

Mostecký ukázal, že aj po dekádach sa vie vrátiť a navodiť tu správnu atmosféru ako u predošlých kníh, ktoré vyšli originálne v rokoch 1995 – 2000 a následne boli vydané znovu vydavateľstvom Epocha v 2015 – 2016. Jeho svet je stále pohlcujúci, živý a hlavne zákerný ako sa na vikinskú dobu patrí. Vidieť zmeny v správaní sa Helgiho, ktorý má už teraz rodinu a aj povinnosti jarla, a taktiež logické i emotívne správanie všetkých postáv čitateľa len utvrdzuje, že Mostecký vie naozaj tvoriť výborné príbehy s naozaj unikátnymi postavami. Nebyť toho chaotického začiatku a chýbajúcej časti Leifsonovho príbehu, nemala by som žiadne výhrady.

Recenzovaná verzia

Názov diela: Štěňata vlků
Séria: Vlčí věk 
Autori: Jaroslav Mostecký
Žáner: fantasy, historický
Vydavateľstvo: Epocha
Rok vydania: 2017
Počet strán: 224
Jazyk: český
ISBN: 978-80-7557-107-6

Ďakujem vydavateľstvu Epocha za poskytnutý recenzný výtlačok. 
Recenzia vyšla aj na www.fantasy-svet.sk
.

 
7