Top 40 TV anime sérií 2010-2019

Pridané 25. 01. 2020, Autor: Youko Akira

Ani sme sa nenazdali a dekáda je za nami. Anime priemysel rapídne rastie a mení sa, ako prispôsobuje svoju produkciu populárnym trendom. Mnoho ľudí čo si pamätajú staršiu školu budú argumentovať, že kvalita klesá ako sa anime stáva viac mainstream. Neznamená to však, že by sa toto desaťročie nenašli žiadne dobré anime. V skutku, je ich o niečo menej ako bývalo, sú však stále dobré.

Tento zoznam obsahuje rôzne žánre anime, ktoré vyčnievajú z rady rôznymi spôsobmi, avšak predovšetkým ide o kúsky, ktoré stoja za pozretie. Roky uvedené v zátvorkách sú roky, kedy sa séria začínala vysielať v Japonsku. Anime idú abecedne a nejedná sa o žiadny číslovaný rebríček vzhľadom na ich rôznorodosť. 

3-gatsu no Lion (2016)

Rei Kirijama je elitou v hraní šógi. Tento status ho ale neustále dostáva pod tlak a tak sa rozhodne odísť z domu a prenajať si malý byt v Tokiu. O seba príliš nedbá a sociálny tiež príliš nie je. Potom však stretne Akari, Hinatu a Momo Kawamotové, sestry žijúce s ich dedkom. Akari sa rozhodne ísť proti Reiovej osamelosti a nedostatku starania sa o seba. Rei si so sestrami vyvinie špeciálne rodinné puto. Je čas, aby sa naučil medziľudskej interakcie a porozumel vlastným emóciám. 
Žáner: dráma, slice-of-life

Barakamon (2014)

Handa je nádejný umelec kaligrafie. Má všetko: je mladý, fešák, talentovaný... ale hlavne je to narcis. Keď jeho prácu skritizuje veterán v obore ako „neoriginálnu“, stratí Handa nervy. Ako trest ho otec pošle do exilu na ostrovy Goto, ďaleko od príjemného Tokia. Handa sa tak teraz musí prispôsobiť novému životu a nájsť vlastnú inšpiráciu vedúcu k originalite. Teda, išlo by to, keby deti, ukričané stredoškoláčky a príliš energetickí starí ľudia prestali stále chodiť do jeho domu! Pretože dedinčania stále do všetkého strkajú svoj nos, arogantný umelec sa naučí viac než si zo začiatku myslel.
Žáner: komédia, slice-of-life

Beastars (2019)

V civilizovanom svete antropomorphých zvierat existuje krehký mier medzi mäsožravcami a bylinožravcami. Tento mier sa ešte viac naštrbí, po tom ako je zavraždený a zožraný žiak alpaka Tem. Temov kamarát z dramatického krúžku, vlk šedý Legoši, tak musí čeliť ešte viac nenávistným a ustráchaným pohľadom, ako predtým. Celý život sa snaží skrývať jeho tesáky a pazúry, čo zase irituje vychádzajúcu hviezdu, jelenieho herca Louisa. Keď sa Louis rozhodne nenápadne dostať do auditória aby mohol viac cvičiť, poprosí Legošiho, aby hliadkoval. V tú noc sa pre vlka všetko zmení, stretne trpazličieho bieleho zajačika Haru. Zajačika, ktorého skoro inštinktívne zožral...Čo sú vlastne jeho pocity? Je to inštinkt alebo snáď niečo iné? Mohla by to byť, trebárs aj láska?
Žáner: dráma, slice-of-life
Čítať našu recenziu

Carole & Tuesday (2019)

Je to už 50 rokov, čo ľudia započali migráciu na Mars, kde žijú komfortne s pokročilým AI. Carole pracuje cez deň ako brigádnik a v noci hrá na klávesy. Tuesday ušla z domu od svojej bohatej rodiny a dúfa, že prerazí v hudobnom svete so svojou gitarou. Po osudovom stretnutí sa tieto dve rozhodnú hrať spolu. Vo svete, kde je hudba dominovaná AI spevákmi to dievčatá nemajú ľahké. Bude im ťažká práca a nejaké to šťastie stačiť aby si splnili sny? Príbeh je síce skôr priemerný, hudobné čísla vám ale vyrazia dych.
Žáner: hudobný

Dororo (2019)

Nová adaptácia Tezukovej mangy z roku 1967. Dororova prvá anime adaptácia bola už roku 1969 a k 50. výročiu vyšla v novom kabáte. Krajina samurajského lorda Daigoa Kagemicuho vymiera a on urobí všetko preto, aby svoju silu nestratil. Trebárs aj sa otočiť Budhovi chrbtom a spraviť pakt s démonmi. Cenou je jeho prvorodený syn - keď sa narodí, nemá končatiny, nos, oči, uši, dokonca ani kožu. Stále však žije. Chlapca sa proste zbavili a zabudli naňho. Nájde ho muž, ktorý mu dá protetiku aj zbrane, a tak chlapec môže loviť démonov, ktorí mu toto spôsobili. Každou výhrou získa časť samého seba späť. Mnoho rokov žije sám, až kým sa k nemu nepridá sirota Dororo. Tento párik vydedencov teraz cestuje spolu a prežíva v nebezpečnom svete.
Žáner: akcia, historický, fantasy

Dr. Stone (2019)

Taidžú sa po piatich rokoch konečne rozhodne povedať o citoch svojej láske. Presne vtedy sa však zasiahne Zem akési zelené svetlo a všetkých premení na kamene. Nečakaný zánik ľudstva znamená, že treba začať odznova. Mladý vedec Taidžú sa do tohto sveta prebudí ako prvý a pomocou znalostí modernej doby, ktorá už vlastne neexistuje sa rozhodne obnoviť civilizáciu. Nie každý však súhlasí s tým, aby sa svet zase stal takým, akým už raz bol.
Žáner: adventúra, šónen

Durarara!! (2010)

Bezhlavý jazdec, delikvent s nožmi, muž so slnečnými okuliarmi a barmanským oblekom, gangy, otaku, stalkeri... Títo všetci sú v Ikebukuro, časti Tokia. Mix, aký nemá obdoby a v jeho strede obyčajný mladý muž Mikado. Síce ho kamarát Kida varuje pred určitými ľuďmi, hneď prvý deň však stihne stretnúť mestskú legendu - bezhlavého jazdca na čiernej motorke. Odvtedy mu nadprirodzeno nedáva pokoj.
Žáner: komédia, akcia, záhada

Fate/Zero (2011)

Založený na novele Gena Urobučiho, Fate/Zero rozpráva o štvrtej vojne o Svätý grál, odohrávajúcej sa 10 rokov pred udalosťami Fate/stay night. Splnenie akéhokoľvek želania, to dokáže len Svätý grál. Zabijak mágov Kiricugu Emija sa ožení s Irisviel, jedinou dcérou Einzbernsov, aby tak spečatili kontrakt. Emija sa musí zúčastniť vojny o Svätý Grál a stáť proti šiestim ďalším účastníkom. Každý nich ovláda mocného bojovníka z legiend a má s Grálom vlastné úmysly. Emija a leho legendárna bojovníčka Saber onedlho zistia, že najväčším rizikovým nepriateľom je kňaz Kirei Kotomine, muž, ktorý hľadá pocit naplnenia. A nachádza ho v súboji s Emijom.
Žáner: fantasy, mágia, akcia

Fate/stay night: Unlimited Blade Works (2014)

Piata vojna o Svätý Grál. Stredoškoláčka a nadaný mág Rin Tósaka taktiež vstupuje do hry. S jej pomocníkom Archerom plánuje získať Grál plniaci akékoľvek želanie pre seba. Do vojny je ale omylom stiahnutý aj jej spolužiak, Širó Emija. Dohodnú sa na dočasnej spolupráci a spoločne tak stoja proti ostatným oponentom. Ideálne pre každého, kto nepohrdne dobrými akčnými súbojmi.
Žáner: fantasy, mágia, akcia

Fruits Basket (2019)

Nová anime adaptácia populárnej šódžo mangy od autorky menom Nacuki Takaja. Tóru vždy fascinoval čínsky horoskop. Po rodinnej tragédii sa ocitá v stane, ktorý je jej teraz domovom. Čo však nevie je, že stan postavila na súkromnom pozemku známeho rodu Sóma. Raz na ňu však Sómovci naraziť museli a jej tajomstvo bezdomovectva bolo odhalené. Ponúknu jej, že môže bývať s nimi, na Tóru sa tak konečne usmeje šťastie. Onedlho na to je ale zatiahnutá do súrodeneckej roztržky medzi školským princom Jukim a výbušným Kjójom. Keď sa ich snaží od seba odtrhnúť, omylom odhalí obrovské tajomstvo rodu Sóma. Pri dotyku opačného pohlavia sa členovia rodiny menia v zvieratá čínskeho zverokruhu! Druhá séria vyjde v priebehu roku 2020.
Žáner: šódžo, romantika, komédia

Gosick (2011)

Príbeh sa odohráva na prelome prvej a druhej svetovej vojny, kedy Kudžó Kazuja pricestoval do Európy ako výmenný študent z Japonska. Študuje v škole, kde všetci veria na strašidelné príbehy a legendy. Niektoré z nich ale začnú dostávať reálne kontúry. Tam sa stretáva s Victorique, krásnym, ale tajomným dievčaťom, ktoré celý čas trávi v knižnici. Vďaka jej nadaným a špeciálnym schopnostiam dokáže vyriešiť akékoľvek záhady a kriminálne činy, do ktorých sa čoraz častejšie Kudžó omylom zapletie. Spoločnými silami odhaľujú rôzne záhady a zároveň Kudžó pomaly odhaľuje najväčšiu záhadu Victorique. Jej temnú minulosť.
Žáner: dráma, záhada

Haikjú!! (2014)

Adaptácia populárnej šónen mangy od Haruičiho Furudateho má už niekoľko sérií a filmov. Hinata Šójó sa rozhodne oživiť volejbalový klub na škole. Nový školský tím sa dokonca dostane až na turnaj, ich snaha je však rýchlo rozmetaná kráľom placu Tobiom Kagejamaom. Hinata sa zaprisahá, že sa zlepší a jedného dňa ho porazí. To ale ešte nečakal, že keď na sa pridá do tímu na strednej škole, z jeho rivala sa zrazu stane spoluhráč. Kvôli jeho malej výške má problém nájsť si v tíme miesto, a to aj napriek jeho talentu skákať. Tobio má tiež svoje problémy, a ako sa ukáže, iba Hinata mu s nimi môže pomôcť. Zdá sa, že táto spolupráca ešte prinesie svoje ovocie. Štvrtá séria vychádza v Januári 2020.
Žáner: šport, dráma, komédia 

Hunter x Hunter (2011)

Sme vo svete, kde Lovci vykonávajú tie najťažšie úlohy. Polapiť kriminálnikov alebo nájsť stratené poklady je práca práve pre nich. Dvanásťročný Gon sní o tom, že sa takým Lovcom raz stane, a ideálne tým najlepším! Ako inak by predsa našiel svojho otca, ktorý bol sám Lovcom? Čoskoro si však uvedomí, že to bude strastiplná cesta. Počas jeho dobrodružstva sa spriatelí s mnohými, a s pomocou nových známych musí spraviť Loveckú skúšku, ktorá je notoricky známa nízkou úspešnosťou ale vysokou úmrtnosťou. Jeho skupina narazí na príšery, monštrá aj iných ľudí, len aby sa naučili, čo skutočne znamená byť Lovcom. Anime je skvelý materiál pre fanúšikov šónenov podobne ako sú One Piece či Ju Ju Hakušo.
Žáner: šónen, akcia, adventúra

Jakusoku no Neverland (2019)

V sirotinci obklopenom lesíkom spolu žijú deti ako jedna veľká rodina s ich „mamou“ Isabellou. Deti majú dostatok voľného času pre seba, jediné skutočné pravidlo je, že sa od domu nesmú vzdialiť za žiadnych okolností. Samozrejme, raz za čas je nejaké dieťa adoptované. Ideálna idylka, až na to že o adoptovanom dieťati už nikto nikdy nepočuje. Tri najstaršie deti začnú byť podozrievavé a narazia na krutý osud, ktorý čaká všetky lokálne deti. Ich „mama“ je skutočne skazený druh človeka. Druhá rada vyjde v októbri 2020.
Žáner: fantasy, horor, záhada

JoJo no Kimjó na Bóken (2013)

1868, Dario Brando zachráni život šľachticovi Georgovi Joestarovi. Keď Brando zomrie, cíti sa Joestar povinný vziať si pod ochranné krídla jeho syna Dia, aby sa tak mohol aspoň nejak odvďačiť svojmu zachráncovi. Diovi však niečo také nestačilo, plánoval si Joestarov majetok privlastniť. Pomocou aztéckej kamennej masky získa nadľudské schopnosti, s ktorými plánuje zničiť život Georgovi aj jeho synovi Jonathanovi „Jojovi“ Joestarovi. Tým započne sled udalostí, ktoré budú rezonovať ešte mnoho rokov v budúcnosti. O pol storočia neskôr v New Yorku, Jonathanov vnuk Joseph Joestar objaví dedičstvo po dedovi. Keď archeológovia odhalia tajomstvo za kamennými maskami, zistí, že je jediný kto dokáže poraziť Pilierových Mužov, záhadné bytosti s neuveriteľnou silou, ktorí všetko začali.
Žáner: šónen, akcia, adventúra, upíri

Jódžo Senki (2017)

Tanya Degurechaff je malé dievča slúžiace v armáde známa svojou bezohľadnosťou a bezchybnou vojenskou taktikou, vďaka ktorej získala prezývku „Diabol Rýna“. Nikto však nevie, že jej duša je v skutočnosti japonský úradník, ktorý si dovolil spochybniť Boha, čo spôsobilo jeho reinkarnáciu do tela malého dievčaťa v alternatívnom svete, kde je mágia skutočná. Plná vzdoru a odhodlanosti ukázať „Bytosti X“ s kým má tú česť postupne zdoláva armádne ranky, pričom jej ťaženie má aj nezamýšľaný vedľajší účinok: vytvorila jednu z najmocnejších ríš ľudstva. Séria má zatiaľ 12 epizód a film ako priame pokračovanie. Novela, podľa ktorej anime vzniklo zatiaľ nie je dokončená, takže sa zrejme dočkáme viac adaptácií z tejto zaujímavej série. 
Žáner: akcia, military

Kimecu no Jaiba (2019)

Tandžiró sa snaží svojej rodine od straty otca pomôcť ako sa len dá. Aj keď život nie je ľahký, jeho rodina je šťastná. Všetko sa ale zmení na nočnú moru, keď nájde skoro celú rodinu povraždenú. Prežila len jeho sestra Nezuko, z ktorej sa ale stal démon. Stále je však príčetná a zdá sa, že má aj emócie. Tento životný zvrat ovplyvnil Tandžiróve rozhodnutie, stane sa zabijakom démonov a zistí, ako premení svoju sestru späť na človeka. 
Žáner: akcia, historický, šónen

Kamisama Hadžimemašita (2012)

Stredoškoláčka Nanami Momozono má trochu dosť problémov. Kvôli rodinným dlhom skončí na ulici, kde čírou náhodou pomôže mužovi, ktorý sa bojí psov. Keď mu vysvetlí svoju situáciu, muž jej sľúbi nový domov. Takmer okamžite ale zisťuje, že sa jedná o zanedbanú svätyňu. Keď sa snaží odísť, narazí na dvoch duchov a líščieho démona Tomoeho. Pomýlia si ju s mužom, ktorého zachránila, miestneho boha svätyne Mikageho. Keď si Tomoe uvedomí, že Mikage za seba poslal náhradu v podobe Nanami, naštvaný odíde. Nanami ale nakoniec svätyňu neopustí, ale prijme nové božské povinnosti. Bude však potrebovať pomôcť od určitej tvrdohlavej líšky. Nebude to však jednoduché, svet je plný démonov a niektorí chcú jesť ľudí alebo bohov, iní by radšej svadbu a ďalší chcú byť proste populárni... 
Žáner: romantika, fantasy, komédia

Kill la Kill (2013)

Rjúko Matoi hľadá vraha svojho otca. Má len jednu vôdzku, jeden z jeho vynálezov, Nožnicovú čepeľ, ktorá ju privedie až k prestížnej Honnódži akadémii vedenej chladnou Sacuki Kirjúin s jej poddanou Elitnou štvorkou. Škola má striktnú kompetitívnu hierarchiu, kde Sacuki dáva tým najsilnejším špeciálne Goku uniformy, ktoré nositeľovi dávajú špeciálne super schopnosti. Po tom, čo je Rjúko porazená jedným v takej uniforme sa stiahne k jej zničenému domu, kde narazí na Senkecuho, hovoriacu uniformu, ktorá pri kontakte s jej krvou dáva Rjúko super silu. Vybavená Nožnicovou čepeľou a Senkecum, vyzvať celú Akadémiu nie je žiadny problém. Vraha svojho otca proste nájde za každú cenu!
Žáner: akcia, komédia, etči
Čítať našu recenziu

Made In Abyss (2017)

Na svete už nie je čo skúmať, jedine ak Priepasť (Abyss). Priepasť je systém jaskýň, ktorý možno ani nemá konca. Ktovie, aké záhady a stvorenia vôbec skrývajú. Samozrejme sa tak stali cieľom mnohých dobrodruhov. Sirota Riko žije blízko Priepasti. Vždy chcela jaskyne preskúmavať rovnako ako jej mamka Lyza, ktorá sa stala slávnou. Jedného dňa pri prieskume nájde zvláštneho chlapca. Chlapca, ktorý je robotom. V Januári 2020 mu vyšiel film a ohlásená už bola aj druhá séria.
Žáner: adventúra, dráma, sci-fi, záhada

Mahó Šódžo Madoka Magica (2011)

Byť magickým dievčaťom nie je jednoduché. Presvedčia sa o tom Madoka Kaname a Miki Sajaka, dve obyčajné stredoškoláčky. Ich život sa zmení, keď stretnú zvláštneho tvora trochu podobného mačke, Kjúbeja. Kjúbej im dá návrh: akékoľvek jedno želanie pod podmienkou, že sa stanú magickými dievčatami a budú bojovať proti Čarodejkám. Nová študentka a zároveň sama magické dievča, Akemi Homura sa im to ale snaží rozhovoriť. Najskôr príde nádej, potom zúfalstvo. Čo všetko treba spraviť pre svoje sny?
Žáner: dráma, psychologický

Mahócukai no Jome (2018)

Čise Hatori vidí víly, duchov a iné magické stvorenia. To viedlo k jej celoživotnému trápeniu a samote, až sa nakoniec rozhodla ísť do aukcie, kde sa predá ako otrok. Pre ňu by to aspoň znamenalo, že by mala vlastný domov. Za päť miliónov libier si ju kúpi maskovaný džentlmen, ktorý nie je človekom. Elias Ainsworth, prastarý mág so zvieracou lebkou namiesto hlavy ju prijme do učenia. Okrem žiačky starého mága sa ale z Čise stáva aj jeho budúca nevesta...
Žáner: fantasy, slice-of-life
Čítať našu recenziu

Mobile Suit Gundam: The Origin - Advent of the Red Comet (2019)

Aj fanúšikovia mecha si prišli na svoje. Od roku 2015 do 2018 vychádzalo štvordielne OVA Gundam: The Origin, len aby bolo rozšírené do trinásťdielnej TV série v roku 2019. Alternatívna verzia originálneho príbehu Mobile Suit Gundam (1979-1980) sa sústreďuje na dvoch súrodencov. Char Aznable, prezývaný aj „Červená kométa“, pilotné eso armády Zeonu a jeho sestra Sayla Mass sa musia popasovať s tragickým osudom vo vojne medzi Zeonom a Zemskou Federáciou.
Žáner: mecha, akcia, military

My Hero Academia (2016)

Viac ako 80 % ľudstva má nejakú špeciálnu schopnosť a percento stále rastie. Ten zvyšok ľudí, ktorí žiadnu schopnosť nemajú tak ostávajú kompletne bezmocní. Medzi nich patrí aj hlavný hrdina Izuku Midorija. Už od detstva chcel byť super hrdinom, ale život k nemu nebol veľmi ohľaduplný. Ostáva mu tak len obdiv a jeho vlastné poznámky, ktoré si robí vždy, keď sa dá. Možno to ale nebude tak zlé, Izuku stretne svoj idol, hrdinu All Mighta. Jeho super chopnosť je špeciálna, dá sa totiž zdediť. A All Might sa rozhodol, že jeho schopnosti zdedí práve Izuku! Po mesiacoch tréningov sa prihlási na UA High, prestížnu strednú školu, ktorá má špeciálny tréningový program pre super hrdinov. Už onedlho Izuku zistí, čo vôbec znamená byť super hrdinom.
Žáner: akcia, komédia, škola

No Game No Life (2014)

Surrealistická komédia o dvoch súrodencoch, hráčov, ktorí tvoria legendárne duo s užívateľským menom „Blank“. Skutočný svet je pre nich len ďalšia hra, ale po tom, čo im príde zvláštny e-mail s výzvou na šachovú hru, sa všetko zmení. Dostanú sa do úplne iného sveta, kde stretú Boha Hier. Záhadný Boh súrodencov uvíta vo svete, kde sú konflikty riešené hrami s vysokými stávkami. Systém funguje na princípe, že daná strana vsadí niečo, čo má pre nich rovnakú cenu ako stávka druhej strany. V tomto zvláštnom svete konečne nájdu dôvod naďalej hrať hry: zjednotiť všetky rasy Disboardu, sveta kde sa ocitli, a stať sa novými bohmi sveta, kde sú hry všetko. Má aj prequelový film z roku 2017 No Game No Life: Zero.
Žáner: komédia, hry

Noragami (2014)

Noragami a jeho druhá séria Noragami Aragoto je o bôžikovi Jatovi. Tento bôžik nemá svätyňu a živí sa rôznymi malými prácami, stačí ak zavoláte na jeho telefónne číslo. Sníva, že jedného dňa bude mať milióny veriacich a veľkú svätyňu. Namiesto toho ale nemá absolútne nič a po určitej dobe sa jeho regalia (božská zbraň s vlastnou vôľou) naštve a rozhodne sa ho opustiť. Situácia sa drasticky zmení keď do jeho života vstúpi Hijori Iki. Stredoškoláčka, ktorá Jata zachráni pred zrazením autom a namiesto toho auto prejde ju. Prežije, ale jej duša opustí telo. Žiada po Jatovi nápravu, ale zisťuje, že bez partnerskej zbrane to len tak nepôjde. Rozhodne sa mu preto pomôcť s hľadaním. Možno že Hijori je ten chýbajúci článok, ktorý Jatovi konečne prinesie šťastie.
Žáner: akcia, komédia
Čítať našu recenziu

One Punch Man (2015)

Úplne obyčajný a nudný Saitama má neobyčajné hobby: byť hrdinom. Aby sa jedným stal, trénoval neúprosne celé tri roky a pri tom mu vypadali kompletne všetky vlasy. Teraz sa mu síce hlava leskne ako slniečko, má za to neuveriteľnú silu. Je tak mocný, že nemá oponenta. Každý nepriateľ je dole len jednou ranou a to je problém... Saitama sa nudí. Nuda našťastie pominie keď stretne mladého kyborga Genosa, ktorý sa stane jeho učňom. Genos navrhne aby sa obaja pridali k Hrdinskej asociácii, vďaka čomu by boli certifikovaní hrdinovia. Keď Saitama zistí, že absolútne nikto nevie, kto vlastne je, rýchlo súhlasí. Perfektná paródia na bežné šóneny kde tento hrdina nemá super cool háro a jeho hlavnou motiváciou sú akcie v supermarketoch. 
Žáner: akcia, paródia, komédia
Čítať našu recenziu

Panty & Stocking with Garterbelt (2010)

Dvaja anarchistickí anjeli Panty a Stocking. Vykopnuté z neba, dve sestry žijú v kostole s kňazom Garterbeltom. Jediný spôsob ako sa môžu znovu dostať do neba je zničiť zlých duchov v Daten City. Táto úloha si žiada špeciálne zbrane – ich spodná bielizeň sa mení na zbrane. Bohužiaľ, ani jedna neberie lovenie duchov vážne a väčšinu dňa sa obe venujú svojím „hobby“. Stocking miluje sladkosti a Panty preferuje keď môže dostať do postele všetko, čo sa hýbe. Koniec je síce trochu neuspokojivý, ale nádej na ďalšiu sériu stále nevymrela.
Žáner: komédia, paródia, akcia

Psycho Pass (2012)

22. storočie, Japonsko používa Sibyl Systém. Tento špecializovaný program dokáže zistiť akú hrozbu predstavuje každý občan podľa ich psychického stavu, známeho ako Psycho-Pass. Inšpektori týchto nebezpečných jedincov často odstraňujú smrtiacimi prostriedkami. Spolu s Inšpektormi pracujú aj Vymáhači, bývalí zločinci, ktorí dostali relatívnu slobodu výmenou za vykonávanie špinavej práce. Mladá Akane Cunemori plná entuziazmu za spravodlivosť pracuje s veteránskym Vymáhačom menom Šinja Kógami a zisťuje, že Sibyl Systém nie je až tak dokonalý. Čo vlastne spravodlivosť vôbec je a dá sa dodržiavať cez systém, ktorý už môže byť dávno skorumpovaný?
Žáner: sci-fi, psychologický

Rainbow: Niša Rokubó no Šičinin (2010)

Japonsko 1955, šesť odsúdených mladých delikventov prichádza do špeciálnej inštitúcie na prevýchovu. Medzi nimi je aj Mario Minakami. Sú daní do rovnakej cely, kde spoznajú staršieho väzňa, bývalého boxera Rokuróta Sakuragiho, s ktorými si vytvoria pevné puto. Pod jeho vedením a so sľubom že sa raz znovu stretnú keď sa dostanú na slobodu, začnú vnímať svoju situáciu v lepšom svetle. Musia prežiť sadistického strážnika aj doktora, ktorý si ich utrpenie užíva. Musia čeliť pekelným podmienkam aby prežili a dostali sa na slobodu. Ale aj keď raz vyjdú znovu na slobodu, čo ich bude čakať? 
Žáner: historický, dráma, thriller

Šigacu wa Kimi no Uso (2014)

Talentovaný klavírista Kósei Arima sa vzdá hrania po smrti svojej matky. Dva roky po smutnej udalosti, Kósei sa stále vyhýba klavíru a jeho život plynie pomaly. Všetko sa zmení keď stretne krásnu huslistku Kaori Mijazono, vďaka ktorej sa k hudbe vráti. Príbeh podľa mangy je viac než len hudba, sledujeme Kóseiove mentálne zotavenie aj krásnu romancu. 
Žáner: dráma, hudba, romantický

Šingeki no Kjódžin (2013)

V Japonsku mierne kontroverzná séria kvôli jej militarizmu sa teší obrovskej obľube. Manga práve vstupuje do finále a séria bude ukončená štvrtou radou budúci rok. Anime je o súboji posledných zvyškov ľudstva proti titánom, obrovským predátorom s ľudskou podobou. Preživší žijú za obrovskými hradbami, ktoré ich od titánov chránia. Jedného dňa sa ale objaví kolosálny titán. A jedna časť hradieb padne ako domček z karát. Ľuďom tak tento nešťastný incident pripomenie, že sú stále len lovená zver, pocit bezpečia bol len ilúziou.
Žáner: fanúšikov akcie, dobrých súbojov a záhady
Čítať našu recenziu

Šokugeki no Sóma (2015)

Už od detstva bol Sóma Jukihira neustále v kuchyni, kde pomáhal otcovi s chodom ich reštaurácie. Za všetky tie roky si vypestoval vášeň k baveniu zákazníkov svojimi zábavnými a zručnými kreáciami. Jedného dňa chce prevziať rodinný biznis a stať sa šéfkuchárom. Jeho otec mal ale iné plány, reštauráciu zavrel a rozhodol sa otestovať svoje kulinárske schopnosti v rôznych svetových reštauráciách. Sóma je poslaný na elitnú kuchársku akadémiu, ktorú dokáže dokončiť len 10% študentov. Táto inštitúcia je známa svojimi  „jedlovými vojnami“, kde súťažia študenti v rozhodujúcich bojoch. 
Žáner: komédia

Steins;Gate (2011)

„Šialený vedec“ Rintaró Okabe žije v starej budove v Akihabare, kde vymýšľa rôzne technické vymoženosti so svojimi kolegami, priateľkou z detstva Majuri a hackerom prezývaným Daru. Ich zatiaľ najväčší úspech je Telefónna Mikrovlnka, ktorá premieňa banány na zelený sliz. Síce zaujímavá, ale nie je to nič prelomové. Do momentu, kým táto mikrovlnná rúra nezačne posielať emaily do minulosti, meniac tak tok času. Okabe teraz musí čeliť zodpovednosti a relatívne veľkému bremenu, drží totiž kľúč k zmene histórie. Adaptované z veľmi populárnej a uznávanej vizuálnej novely. Steins;Gate získal ešte ďalšie prírastky do série ako Steins;Gate 0 či film a špeciály.
Žáner: sci-fi, thriller

Tiger & Bunny (2011)

V jednom meste menom Sternbild sú ľudia, ktorí majú špeciálne schopnosti nazývané „NEXT“ a môžu ich používať na páchanie dobra alebo zla. Jedna organizovaná skupina NEXT je pravidelne v programe „Hero TV“, kde prenasledujú zločincov, čím prinášajú slávu svojim sponzorským značkám a získavajú Hrdinské Body aby sa mohli stať Kráľom hrdinov. Kotetcu T. Kaburagi známy ako Wild Tiger je veterán, ktorého výkon v poslednej dobe nebol príliš oslnivý. Nie je schopný spolupráce a po poslednej sérii to má zrátané. Nakoniec ho tak spárujú s úplným nováčikom. Barnaby Brooks Jr., prezývkou Bunny ale nemôže byť už viac odlišný od Tigra. Budú sa ale musieť naučiť spoluprácu, inak majú po kariére. A zlo na seba tiež nenechá dlho čakať.
Žáner: akcia, záhada, komédia

Usagi Drop (2011)

Daikiči Kawači má 30 rokov a stále žiadnu priateľku. Keď zomrie jeho starý otec, pri rodinnom stretnutí zistí, že jeho dedko mal nemanželskú dcéru! Hanblivá Rin je braná ako bremeno a hanba rodiny a nikto si ju nechce vziať. Daikiči tento prístup znechutí a rozhodne sa dievča zobrať pod svoje ochranné krídla. A to aj napriek tomu, že je slobodný muž bez akýchkoľvek rodinných skúseností. Príbeh o strastiach otcovstva, Daikiči vychováva Rin s jemnosťou a láskavosťou a postupne objavuje lásku a vzájomnosť blízkej rodiny.
Žáner: zo života, džosei

Vinland Saga (2019)

Thorfinn vyrástol na príbehoch o statných moreplavcoch, ktorí hľadali legendárne miesto Vinland. Hovorí sa, že tam je teplo a úrodno, miesto, kde sa už viac nemusí bojovať. Presný opak dedinky na Islande, kde sa narodil, a jeho žoldnierskeho života. Vojna medzi Anglánmi a Dánmi je každým rokom len horšia. Smrť nie je nič zvláštne a vikingskí žoldnieri sú tu ako doma. Pridanie sa k jednej alebo druhej strane môže rapídne nakloniť misky váhy v tomto konflikte. V tomto chaose musí Thorfinn vykonať pomstu na mužovi, ktorý zabil jeho otca. Zdá sa, že vikingom sa dostane len neustála vojna a smrť.
Žáner: akcia, dráma, historický

Violet Evergarden (2018)

Violet si získala srdcia mnohých, ako svojou nevinnou povahou, za to však krvavou minulosťou, tak aj skvelou hudbou a prenádhernou animáciou. V alternatívnom svete proti sebe viedli vojnu dve krajiny a do tohoto sveta sa narodila Violet. Tá je vychovaná ako ľudská zbraň, ale keď vojna skončí, musí si nájsť svoje miesto vo svete. Momentálne je v sérii jeden TV seriál, vedľajší príbeh v podobe filmu a filmové pokračovanie vyjde v roku 2020 po meškaní kvôli katastrofe, ktoré štúdio zasiahlo v lete.
Žáner: romantikov, fanúšikov tragédie a pomaly plynúceho deja
Čítať našu recenziu

Yuri!!! on Ice (2016)

Júri Kacuki je sľubný krasokorčuliar, ktorého rozdrtí porážka vo finále Grand Prix. Zničený sa tak vracia domov. Na krku už 23 rokov, problém s priberaním kvôli obľúbeným bravčovým kotletkám, proste kariéra nevyzerá veľmi ružovo. Osud to ale zariadil inak a na dvere mu zaklope Victor Nikiforov. Victor je päťnásobným majstrom sveta a zahliadol na internete video, kde Juri predvádza presne jeho číslo a očarilo ho natoľko, že mu chce byť mentorom! Júri môže len súhlasiť, veď je tiež jeho fanúšikom. Ale konkurencia je vysoká a ruská hviezda Juri Plisetsky je tvrdo presvedčený, že Júriho porazí.
Žáner:  komédia, šport 

Zankjó no Terror (2014)

Príbeh dvoch chlapcov, Nine a Twelve v alternatívnej realite podobnej tej našej. Dvoch chlapcov, ktorí by nemali existovať. Aj napriek tomu ale žijú a sú strojcami teroristického útoku v Tokiu. Prišlo sa na to vďaka videu nahratému na internet po danej katastrofe. Prebudenie do sveta po útoku pre ľudí nie je jednoduché, panikária, trpia paranojou. A to všetko vďaka dvom mladíkom, ktorí sa rozhodli zobudiť svet s ich plánmi plných deštrukcie. 
Žáner: thriller, psychologický, záhada


Táto dekáda zaznamenala obrovský nárast isekai žánru, aj keď do hodnotenia sa žiadne nedostalo. A svojím spôsobom sa dá hovoriť aj o páde mecha, ktorých kvalita aj počet postupne klesá. Ako je vidieť, veľmi dobre sa darilo anime s nálepkou „zo života“. Zoznam je bohužiaľ limitovaný, takže sa mnoho iných populárnych kúskov doň nedostalo. Predovšetkým boli vynechávané anime, ktoré síce boli lepšie spracované, nakoniec ale patrili len do skupiny mnohých iných podobných kúskov, prípadne anime síce mali veľký ohlas vo svete aj v CZ/SK komunite, mali však podstatné chyby v spracovaní niektorých aspektov (predovšetkým kľúčové boli príbej a vývoj postáv). Nájde sa tak veľa ľudí, ktorí možno so zoznamom súhlasiť nebudú, a to je v poriadku. Účelom tohto zoznamu nie je povýšiť niektoré série nad inými, ale poskytnúť ďalšie tipy na anime, o ktorých ste možno nevedeli, prípadne ste nad nimi váhali.

Toľko k tomu, dúfajme, že ďalšie desaťročie prinesie nové zaujímavé kúsky :-)