Otrávené duše

Pridané 20. 02. 2019, Autor: Youko Akira

Hororom sa nevenujem často. Mala som určité obdobie, kedy som pozerala prevažne hororové filmy, ale aj to im už odzvonilo. Na poličkách sa ale nejaké tie kúsky nájdu, napríklad Dom 490 od Marka E. Pochy alebo Hordy od Jana Pavlasa, ktoré na mňa tiež nedočkavo čakajú, až im venujem kúsok svojho času. V apríli minulého roku sme do redakcie dostali e-mail, či by sa nechcel niekto ujať knihy Otrávené duše. Áno, ja viem, bude to skoro už rok a za to má autor moje ospravedlnenie, ale moja duša bola tiež dobre otrávená životom istú dobu. Nedalo sa inak. Ako na tom teda Otrávené duše sú?

Raskovice - malé mestečko blízko Brna. Nemýľte si ho však s Raskovicami v Moravskoslezkom kraji blízko poľských hraníc! To by sme boli už na úplnom inom mieste a čítali úplne iný príbeh. Do týchto malých Raskovíc, ktoré ani nie sú na mape, sa presťahuje Monika Kloučková s priateľom. S prísľubom nového začiatku sa Monika dostáva na pozíciu učiteľky základnej školy. Tak trochu jej v tom dopomôže aj priateľský riaditeľ. Tento milý muž ponúkne našej hrdinke do prenájmu za dobrú cenu aj byt po jeho chorej matke. Vyzerá to tak, že sa na mladý pár konečne usmialo šťastie. To ale netrvá dlho, Moniku začnú sužovať nočné mory a zdá sa, že aj námesačnosť. Sny však netrápia len ju, jej žiaci musia skoro každú noc absolvovať vlastný nočný boj. Nad mestom sa skláňa ťažký démonický opar plný utrpenia a bude to práve Monika, kto by ho mal odohnať a môcť sa zase ukladať do postele s čistým svedomím.

Román začína ťažkopádne, rozjazd je pomalý, a to môže odradiť prvých čitateľov. Hneď na začiatku sa hlavne zoznamujete s prostredím a aj dôvodmi, prečo Monika zmenila bydlisko. Vtedy som si povedala, že Raskovice by sa mohli premenovať na Vráskovice – na čele sa vám naozaj objavia vrásky. Namiesto hororu sa dostaví denná depresia. Rodinné nešťastia, drby, pouličné bitky mladých chlapcov, snaha bez výsledku, všedné dni bez zážitkov. Ani jedna postava snáď nezažila aspoň malú radosť v živote. Melanchólia na každom rohu. S väčšinou postáv som sa nevedela stotožniť, Monikin priateľ Tomáš mi sprvu bol dokonca nesympatický... Knihu som tak na dva mesiace odložila, kým som sa nezačítala do nej po druhýkrát.

A na ten druhýkrát som si knihu užila podstatne viac. Úvod bol za mnou a postupne som objavovala mozaiku poskladanú z osudov mnohých. A dočítať celý príbeh už bolo otázkou voľného času. Každá postava, s ktorou strávime aspoň nejaký čas, sa nám poodhalí a ukáže nám vnútro. Psychológia je jeden z hlavných nástrojov, ktoré hýbu príbehom, a strach, či už racionálny alebo nie, je mocný čarodej. Petr Švec výborne dávkuje napätie a prebúdza zvedavosť v čitateľovi. Posledných cca 150 strán je ako rozbehnutý vlak a prečítate ich na posedenie.

Pavučinka splietajúca osudy postáv figurujúcich v tomto príbehu postupne ukazuje svoj tvar. Nepriateľ je síce zo začiatku nejasný, postupne sa ale do stredu pavučiny dostaneme a zlo nám bude odhalené. Román dýcha určitým nadprirodzenom, podobne ako TO od Stephena Kinga. Sám autor uvádza, že je Kingovým veľkým fanúšikom. Nadprirodzené sily v Otrávených dušiach však evokujú skôr dychtivosť dozvedieť sa o ich pôvode ako nejaké zimomriavky. Bohužiaľ, síce tento strašiak dostane svoju podobu, jeho existencia nie je osvetlená.

Veľká chyba mnohých začínajúcich autorov sa berie na seba podobu veľkého počtu postáv. Chápem, že autori chcú vybudovať komplexný príbeh plný živých charakterov, netreba si však ubrať väčšie sústo, ako sú sami schopní stráviť. Niektoré postavy sú potom zbytočne len do počtu, nedostatočne rozvinuté a čo je najhoršie, čitateľ nemá šancu si ich všetky zapamätať (hlavne ak ide napríklad o matky žiakov). Mimo Moniky Kloučkovej, ktorú si zapamätáte samozrejme hneď, je tu ešte jedna postava, ktorá vyčnieva spomedzi ostatných. Michal Smetana, žiak deviatej triedy, má tiež svojich démonov a jeho rozprávanie sa v knihe javí ako najlepšie. Je síce len súčasťou bandy mladistvých, s ktorými sa Monika spolčí proti zlu, v hlave mi ale ostáva otáznik, ako by to vyzeralo, keby sa Michal stal protagonistom.

Až sa Monika dostane všetkému na kĺb, bude sa musieť zlu postaviť. Či uspeje alebo nie, to vám neprezradím. Môžem dodať len toľko, že koniec je... zaujímavý a určite nečakaný. Kniha vo mne strach neprebudila, ale určite spôsobila zvýšenie adrenalínu. Autor píše svižne a kvalitne, knižke by prospela len lepšia redakčná práca, ktorá mohla odstrániť nejaké tie nedostatky. Ak autor vydá ďalšiu knihu, budem sa o ňu určite zaujímať. Hororových autorov v ČR nie je veľa a možnože sa k uznávaným menám onedlho dostane aj Petr Švec.

Recenzovaná verzia

Názov diela: Otrávené duše
Autori: Petr Švec
Žáner: horor, napätie, fantasy
Vydavateľstvo: KLIKA
Rok vydania: 2017
Počet strán: 344
Jazyk: český
ISBN: 978-80-88088-86-8

Ďakujem autorovi za poskytnutý recenzný výtlačok.
Recenzia vyšla aj na Fantasy-svet.sk

 
6.5