Netvora 3: Azyl

Pridané 03. 06. 2019, Autor: Youko Akira

Maikina cesta pokračuje, a teraz vás zavedie až do prístavného mesta Pontus. Pontus je vo vojne neutrálnym mestom a poskytuje útočisko mnoným vojnovým uprchlíkom. Síce Maika pred tým snívala, ako sa do neho raz dostane spolu s Tuyou, nakoniec si našla cestu po mori s úplne inou družinou. Ale ani Pontus nie je taký bezpečný, ako Polvlčica dúfala. Temné chápadlá vojny siahajú až sem a po Maike a jej vnútornom monštru teraz prahne snáď úplne každý.

Vo svete Netvory nie je nič pozitívne. Všetko sa vás snaží zabiť, a to či už zvnútra alebo zvonku, prípadne uniesť. Maika je toho živým dôkazom. Kým ju nepohltí či nevycucia monštrum, stále by jej takmer každý najradšej prehnal srdcom guľku alebo oddelil hlavu od tela, prípadne ju odprevadil zo sveta inými metódami. Podobnému osudu ale čelia aj tisícky obetí vojny. Jediným malým svetielkom je Kippa. Malá líštička napreduje v osobnostnom vývoji a neostáva pri tom byť iba roztomilá a nevinná, ako už deti zvyčajne bývajú. Aj napriek jej nevinnosti je postupne odhodlanejšia viac a viac postaviť sa zlu sveta a ochrániť jej novú rodinu, ktorú tvorí jedna chladnokrvná dievčina a nekromantský kocúr.

Unikátne je aj vyobrazenie žien v Netvore. Marjorie Liu si dala záležať na tom, aby ich sila bola cítiť. V tejto dobe sú síce rôzne feministické hnutia, ktoré precitajú aj do literárnej a komiksovej tvorby, stále ich však nie je príliš veľký počet. V tejto vojne inšpirovanej rozprávaním autorkinej babičky z Číny, ktorá prežila druhú svetovú vojnu, vedú však hlavne ženy a muži sú tentokrát v minorite. Aj keď namiesto bežne kritizovanej nerovnováhy pohlaví, kde bežne vládnu muži, sú teraz v prevahe ženy, mužské publikum určite nebude sklamané, pretože sa nejedná o klasický príbeh stavaný len pre nežné publikum. Vojna ale nie je jedinou rozoberanou témou. Je hybnou silou komiksu, nájdu sa tu však aj mnohé iné problematiky, s ktorými si naša moderná spoločnosť nevie vždy rady. Medzi nimi je aj homosexualita, na ktorú je mnoho názorov. Bez ohľadu na to, do ktorého tábora patríte, vedzte, že v tomto komikse sú aj tieto vzťahy. A osobne si myslím, že k svetu, ako nášmu, tak aj komiksovému, patria. Svetovo je dokonca Netvora uznávaná ako výborná knižná reprezentácia LGBT komunity.

Určite sa nájde mnoho čitateľov, ktorí sa v príbehu budú strácať. Na pozadí sa toho deje skutočne mnoho, navyše samotná mytológia a história je naozaj bohatá, a tak nejak pri pomerne rýchlo napredujúcom deji sa nejeden stratí. Situáciu zhoršujú aj neustále pribúdajúce postavy, ktoré nemusia mať veľkú rolu, ale ich prítomnosť spôsobuje mix v hlave čitateľa. Svet vďaka všetkým postavám pôsobí živo a plno, hlavne pri tej veľmi detailnej kresbe, otázkou však je, či to nie je mierne kontraproduktívne. Komiksu to však škodí aj preto, že je vydávaný pomalšie, v originálnej verzii s ročným odstupom, takže kým sa tento komplexný príbeh znovu pohne ďalej, postavy a niektoré udalosti už medzitým spomienkovo vybledli. Jednoznačne je najlepšie prečítať si knihy naraz, potom nebudú niekde stále medzery, ale všetko sa to príbehovo mierne zacelí.

Znovu pribúdajú ďalšie otázky a odpovedí je veľmi málo. Zatiaľ je vonku 21 zošitov (tretia kniha pokrýva zošity 13-18) a koniec je v nedohľadne. Je teda veľmi ťažké určiť, ako dlhá séria to nakoniec bude. Určite však bude skôr dlhšia ako krátka, pretože pri takom zložitom príbehu by autorky svojich fanúšikov len ochudobnili, keby sériu usekli skôr.

Netvora je temná, a čím ďalej snáď ešte temnejšia. Stále si vedie dobre, aj keď aspoň pár náznakov odpovedí na nejakú tú otázku by nezaškodilo. Hororová atmosféra je vďaka art deco štýlu výnimočná, prepracovaný dej vás ohúri. Obálky sa zdajú byť lepšie každou knihou, o predaj knihy (pretože knihu podľa obalu stále súdi veľa ľudí) sa teda báť nikto nemusí. Určite to ale nie je dvakrát dobré čítanie na oddych alebo pre ľudí, ktorí zle znášajú ťažké témy vojny. Počítam však, že kto sa udržal do tretej knihy už dávno vie, pre koho je Netvora určená.

Recenzovaná verzia

Názov diela: Azyl
Séria: Netvora
Autor: Marjorie Liu (príbeh), Sana Takeda (kresba)
Žáner: komiks, art deco, steampunk, horor
Vydavateľstvo: CREW
Rok vydania: 2019
Počet strán: 168
Jazyk: český
ISBN: 978-80-7449-704-9

Ďakujem vydavateľstvu CREW za poskytnutý recenzný výtlačok a Yaonee za korekciu textu. 
Recenzia vyšla aj na Fantasy-Svet.sk.

 
8