MMORPG 1: Úvod

Pridané 11. 02. 2017, Autor: yeticek

Intro

Dnešný článok, ako nadpis napovedá, sa bude venovať hrám typu MMORPG. Článok je prípravou pre novú rubriku, ktorá sa bude zaoberať týmto štýlom hier. Rozhodol som sa vytvoriť samostatný článok, kde Vás prevediem online svetom hier, štýlom hry, terminológiou a možnosťami, ktoré sú takmer nekonečné. A hardcore hráči, vás poprosím o pomoc formou komentárov, správ, alebo hocijakou spätnou väzbou, čo vám chýbalo, nebolo povedané a opravte ma, ak to bude potrebné. A ostatní? Ideme nato!

Červenou farbičkou som vyznačil pojmy spojené s online svetom a odporúčam vám sa ich naučiť.

MMORPG

Alebo Massive Multiplayer Online Role Playing Game (MMORPG). Jedná sa o typ hry, kde ovládate postavu z vlastnej perspektívy. Tí, ktorí videli Sword Art Online, Log Horizon a podobne, už majú predstavu, čo mám na mysli. MMO znamená, že hra je rozšírená na internete a hrajú ju živí ľudia, hráči ako vy. Miesta, kde ľudia hrajú sa nazývajú Servery. Na serveroch sa zlučujú rôzni ľudia, či už podľa národnosti, jazyka, preferencií, úrovne, obtiažností. Každá hra ponúka mnoho možností.

Trochu histórie: Možnosť online hrania vznikla už v roku 1978 u hry MazeWar. Samozrejme, možnosti boli obmedzené, ale práve táto hra sa považuje za míľnik online hier. Postupom času sa online hranie stalo čoraz populárnejším, hlavne preto, pretože vašimi protivníkmi, alebo spojencami nebol vopred naprogramovaný počítač, na ktorého vám vždy stačilo nájsť konkrétnu stratégiu, ale proti vám stáli hráči, ktorí sa zdokonaľovali, učili, a tak sa stali dokonalými protivníkmi, alebo spoluhráčmi na dlhý čas.

     

Vývoj RPG sa zhodou náhod datuje k rovnakému roku. V roku 1974 vyšlo prvé oficiálne RPG, a to Dungeons & Dragons. Zatiaľ čo v Európe prevláda trend poskytnúť čo najreálnejšiu simuláciu boja, grafiku znázorňujúcu presnú kópiu doby, kedy sa príbeh odohráva, východné RPG sú značne ovplyvnené anime a mangou. Obsahujú podstatne viac farieb typických postavičiek a často sú medzi nimi sporo odeté ženy.

Veľký Boom MMORPG nastal v roku 2004, keď uzrela svetlo sveta najznámejšia hra tohoto typu WoW – World of Warcraft. Postupom času prichádzali ďalšie a ďalšie, spomenieme napríklad Guild Wars, Lineage a v poslednej dobe aj typické hity ako The Elder Scrolls Online, alebo The Lord of The Rings. Vo Východnej kultúre ma najviac zaujali tituly ako Blade & Soul a TERA.

Základy

Prešli sme históriu, spomenuli sme pár hier a teraz prejdeme priamo k hre. Ak si chceme zahrať nejakú MMORPG hru, potrebujeme ju väčšinou nainštalovať do počítača ako normálnu hru. Niektoré MMORPG sú browserové, čo znamená, že sa hrajú priamo z prehliadača a nemusí sa do počítača nič inštalovať, avšak ani jedna, ktorú som spomenul nie je takého typu. Následne nasleduje registrácia na stránke hry. Lineage, TERA, Blade & Soul sú napríklad zdarma. Pri WoW si po inštalácií dokážete pomocou návodov nastaviť neoficiálny server na hranie a, pravdepodobne, aj pri ostatných (neskúšal som všetky). Po registrácií vám príde potvrdzovací e-mail a vaše dobrodružstvo začína. Hra sa často inštaluje cez klienta a je možné ju hrať aj počas sťahovania (po stiahnutí istej časti hry).

Výber Servera

Úspešne sme stiahli MMORPG hru a spustili ju, čo ďalej? Zadáte prihlasovacie údaje, pod ktorými ste sa registrovali a hra vám väčšinou dá na výber Server = Svet v ktorom budete hrať. Voľba je na Vás, choďte tam kde máte priateľov, kde je slovenská/česká komunita, vysoký počet hráčov, typ serveru (PVE/PVP).

     

Tu si zadefinujeme pár pojmov. PVE znamená Player Versus Enviroment. Označuje sa tak aktivita hráča, ktorá je namierená proti NPC (Non Player Character). NPC sú všetky postavy v hre, ktoré nie sú hráčmi. Môžu to byť obchodníci, strážcovia, príšery, rastlinky, zvieratá a podobne. PVE sa takisto zameriava aj na plnenie rôznych úloh, získavanie cenných vecí a tvorí tak súhrn aktivít pri ktorých hráči spolupracujú. PVP je naopak skratka pre Player Versus Player. Znamená to štýl hry namierený proti ľudským hráčom. Budete proti nim bojovať v dueloch, súťažiach, arénach ako jednotlivci, či tímy. PVP obsahuje aktivity interakcie medzi jednotlivými hráčmi a meranie ich schopností a zručností medzi sebou.

Postavičky postavy

Server máme vybraný, sme oboznámený aký štýl hry chceme hrať, a teraz prichádza na rad jedna z najobľúbenejších častí hry. Ste to Vy. Nie tak celkom Vy, ale vaša postava. MMORPG obsahujú široké spektrum rás od ľudí, elfov, trpaslíkov, škriatkov pričom každá má svoje + a - .

Okrem iného si vyberáte class, a to je zameranie postavy. Závisí to od vašich preferencií a skúseností. Tie sa často delia do troch základných skupín Tankovia, Healeri a DPSka. Tankovia sú stacionárne steny, postavy s vysokou výdržou stojace v čele, obraňujúce ostatných hráčov pred nástrahami online sveta. Spôsob ich hrania je často náročný, pretože správny tank musí mať prehľad o bojisku, držať AGGRO na príšerách a robiť, čo sa od neho požaduje v tú správnu chvíľu. AGGRO je často vyjadrené ako percentuálna/číselná hodnota. Vyjadruje číslo ako veľmi je NPC namierené na konkrétneho hráča (útočí naňho). AGGRO drží väčšinou tank, pretože má vysokú výdrž a NPC mu robia oveľa menšie poškodenie ako ostatným hráčom. Healeri sú liečitelia. Majú za úlohu podporovať hráčov liečením a inými podpornými schopnosťami, ktorým sa budeme venovať počas hrania. DPSka sú hráči, ktorí robia najväčšie poškodenie v súbojoch. Hlavné delenie je medzi Ranged (RDPS) a Melee (MDPS). Už podľa názvu vidíme, že sa jedná o bojovníkov na blízko a na diaľku. Často sa ďalej delia na typ poškodenia aký robia, či fyzický, magický a podobne. Tak ako pri rase, tak aj tu má každá classa svoje pre a proti a je na Vás, čo budete hrať.

A všetci fanúšikovia hry SIMS si pri MMORPG prídu na svoje, pretože pred posledným bodom sa ideme poriadne vyblbnúť na tom, ako vaša postava bude vyzerať! Nos, vlasy, oči, obočie, postava, doplnky... sú tu hráči, čo v tejto časti strávia celé hodiny. Up to you...

     

Väčšinou poslednou zastávkou je výber mena postavy, kde si vyberiete Vaše super-duper našliapané epické meno, pod ktorým Vás bude každý poznať. Odporúčam nepoužívať príliš komplikované, dlhé a ťažko zapamätateľné mená. Ľudia s ktorými hráte si vás ťažšie zapamätajú :).

Summa Summárum

Tak hra je nainštalovaná, vieme o čo sa jedná, registrácia úspešná, prípadne sa hra ešte len sťahuje, prihlásený a postavička vytvorená. Čo ďalej? Prejdime si ešte znova základné pojmy, možno aj diskusia sa trochu rozprúdi a herná komunita sa podelí zo svojimi zážitkami a skúsenosťami. Tak príjemné hranie vám želám.