Leví kráľ (2019)

Pridané 30. 07. 2019, Autor: Youko Akira

Leví kráľ je srdcovka mnohých detí 90. rokov 20. storočia. Keď som zistila, že sa dočká filmovej adaptácie, zostala som, popravde, trošku zhrozená. Prerábanie celého príbehu z 2D do 3D podoby predsa nie je potrebné. Disneyho kresba je už tradične nádherná a je jedno ako ďaleko do minulosti tohto štúdia zájdeme. Žiadni reálni herci, len ich hlasy prepožičané animovaným zvieratám, ktoré tento raz prebrala k životu počítačová grafika. Je niečo také vôbec potrebné? O to viac ma desil fakt, že filmu sa ujal režisér Jon Favreau, ktorý robil aj novú verziu Knihy džungle. A tá mne osobne prišla veľmi, veľmi slabá. Keď som však dostala lístok do kina, prakticky som vedela, že ho okamžite využijem a to, samozrejme, práve na túto animovanú rozprávku. Predsa len ma zvedavosť nepustila.

Pre osvieženie vašej pamäti, príbeh je o malom levovi (a neskôr už o dospelom) Simbovi, synovi kráľa Mufasy. K nemu Simba vzhliada ako k reálnemu vzoru a milovanému členovi rodiny. Scar, Mufasov brat, sa však z malého levíčaťa už tak neraduje. Obral ho o možnosť zdediť trón. Preto zosnová plán, ako sa Mufasy aj Simbu zbaviť. Simba nakoniec končí ako vyhnanec, ale skôr či neskôr bude musieť zaujať svoje miesto medzi kráľmi.

Look, Simba. Everything the light touches is our kingdom.

     

Dej sa tentokrát nemenil ako tomu bolo u dva mesiace staršieho Aladina (réžia Guy Ritchie). Favreau vlastne len kopíruje čo sa dá a miestami len doľaďuje novými detailami alebo malými scénkami. Každopádne, ak sa mu niečo podarilo, tak je to vlna nostalgie, ktorá začne hneď na začiatku s piesňou Circle of Life (Život proudí). Tá bola zámerne zreplikovaná takmer snímok po snímku so zámerom vyvolať epickosť, ktorá môže súťažiť skutočne len s pôvodným filmom. 

Animácia je krásna, miestami je otázne, či ste stále divákmi rodinného muzikálu, alebo BBC dokumentu. V úsekoch, kde zvieratá nerozprávali, som stále očakávala komentáre Sira Davida Attenborougha. Bohužiaľ, realistickosť zvierat uberá na mimike, a práve tá bola u animovaného Levieho kráľa kľúčová. Levy mali ľudskejšie oči a vďaka ručnej kresbe boli schopné mnohých ľudských gest. Vďaka tomu sa nám ľahšie súcitilo so Simbovým smútkom a bálo Scara, keď burcoval hyeny na sloňom cintoríne. Niečo také však nie je možné v prírode. Autentickosť zvierat tak ochudobňuje celkový emočný zážitok. Hýbanie papuľami navyše párkrát pôsobilo veľmi umelo, počítačová animácia veľmi pokazila dojem z prežívaného.

A king's time as ruler rises and falls like the sun. One day, Simba, the sun will set on my time here, and will rise with you as the new king.

     

Pretože realistickosť je hlavným ťahúňom tejto adaptácie, mnoho postáv a aspektov muselo prejsť značnou zmenou. Najväčšie úpravy uvidíte u zápornej postavy Scara. Tento ikonický lev patrí k najviac zapamätateľným záporákom Disney univerza vôbec. Vo filme je oveľa prefíkanejší a hlavne zákernejší. V prvom rade ale dostal nový vzhľad. Pôvodne hnedočierny lev so zelenými očami je teraz len o niečo vypelichanejší, chudší a mierne tmavší lev. U finálnej bojovej scény je tak hlavne pre deti ťažké Simbu od Scara rozoznať. 

Podobné úpravy čakalo aj radu ďalších charakterov. Hyeny Shenzi, Ed a Banzai, teraz vlastne Shenzi, Azizi a Kamari (tie africké mená im pristanú viac) taktiež prešli zmenami. Okrem toho, že hyen je teraz viac a na trio sa až tak nezameriava, Ed, teraz Azizi, nie je škulavý ale namiesto toho je taký veľký hromotĺk a namiesto tria teraz Shenzi vedie všetky hyeny. Kto pozerá dokumenty vie, že hyeny sú pre levy najväčším problémom. Film ich teda spravil podstatne hrozivejšie, aby mohli byť levom dôstojnými protivníkmi. Potom sú tu skôr už detaily ako veľké zmeny, medzi nimi už Rafiki nemá dlhý chvost a Zazu je tentokrát modelovaný podľa reálneho vtáka. Kráľovský posol má pre zmenu teraz naozaj viac vtáčí mozog. 

Takmer dokumentárny štýl animácie taktiež znamenal zmenu v hudobných číslach. Tie ma zaujímali najviac, pretože som si nevedela predstaviť, ako vibrantné choreografie prerobia do "nudnejšej" reality.  Nečakajte žiadne pyramídy zo zvierat, ani takmer nacistické pochodovanie hyen (presne tak, táto snímka spievajúceho Scara s pochodujúcimi hyenami bola braná z nacistickej propagandy Triumph des Willens (1934)). Pretože je to už 25 rokov, pesničky tiež dostali malú aktualizáciu a niekoľko riadkov mali zmenených. Všeobecne ich prespievania ale pôsobia horšie. 

Nová adaptácia kladie väčší dôraz na vedľajšie postavy. Nala dostane viac hovoreného slova aj novú scénu, Pumbu som si v tejto verzii obľúbila aj napriek jemu hrôzostrašnému vzhľadu prasaťa savanového. Chvályhodné je, že film dostal pridané nové zvieracie druhy a vyplnil prázdny priestor. Reč je hlavne o domove Timona a Pumby. Bol to síce krásny raj, ale kde boli iné zvieratá? Odpoveď na túto otázku máme priamo vo filme, sú tam, je ich veľa a je to skvelé!

Zhrnutie

Originál je originál. Novú adaptáciu zachraňuje jej originálny, nadčasový príbeh. Teda, v rámci možností originálny, pretože Leví kráľ je inšpirovaný Hamletom a tiež Kimbou, bielym levom (japonská manga a anime od Osamu Tezuky, v Japonsku známy pod menom Leo, biely lev). Ten je tak silný, že na jeho adaptácii, 2D či 3D, vlastne vôbec nezáleží. Animácia je síce krásna, vibrantné farby pôvodného animáku ale pravdepodobne nadchnú deti viac. Síce je film realistickejší, emócie kvôli tomu utrpeli. Navyše, kto vlastne pôvodný film nevidel? Možno len tí najmenší, ale zase, tým naozaj bude lahodiť farebnejšia verzia z roku 1994.

Leví kráľ je rozhodne film, ktorý si raz pozriete, či už zo zvedavosti, na porovnanie alebo preto, že ste naozaj pôvodnú verziu nevideli, a teraz práve vyšiel nový "viac dospelý" film. Otázka je, pozriete si takýto film znovu? Osobne tú potrebu nemám. Skôr ma presvedčil o tom, aby som si zase pozrela pôvodný animák. Keby to nebola len prerábka, ale originálne dielo, vyslúžilo by si dosť vysoké hodnotenie. Keďže ale príbeh už bol daný a scenár sa nejak extra neprerábal ani netvoril, svoje hodnotenie musím upraviť o túto skutočnosť. Pretože príbeh, ktorý je na tomto filme stále najlepší, nie je dielom tohto produkčného tímu. 

 
6.5