Gatebox Virtual Home Robot

Pridané 26. 05. 2017, Autor: yeticek

“Dôvod prečo vyvíjame Gatebox nie je ten, aby sme sa zabavili alebo žili pohodlnejšie. Chceme, aby naše obľúbené postavičky, boli súčasťou, nášho každodenného života a trávili s nami voľný čas. Chcem žiť, zo svojou obľúbenou postavou. Snívam o tom už od počiatku tohoto projektu.”

Minori Takeči, zakladateľ Vinclu Inc. sa riadil touto víziou a predstavil svetu projekt Gatebox Virtual Home Robot. Každý z nás máme nejakú obľúbenú postavu či už v anime, mange, vocaloida alebo hre. Čo keby niekto našiel spôsob ako s touto postavou žiť aj v reálnom svete. Nezmysel? Ani nie.

Takečiho zázemie a história majú čo robiť s projektom a sú veľmi zaujímavé, až desivé. Zo svojou matkou ako 10 ročný sa presťahoval do Malawi, kde pomáhal vláde bojovať proti malárii. Žil v meste sám, bez znalosti jazyka. Takto strávil 2 roky sám vo svojej izbe, kde mu robili spoločnosť iba postavičky z Pokémonov. Tu sa zrodil nápad, pre vytvorenie Gateboxu.

Minori Takeči je „otcom” Hikari Azumy. Hikari je virtuálna postavička v bielych šatách s modrými vlasmi. Dokáže s vami komunikovať niekoľkými základnými frázami, ráno vás zobudiť, zapnúť svetlá, písať vám do práce, privítať vás keď sa vrátite domov. Je klasifikovaná ako prvá postava s osobnosťou, dvoma hlasmi, koníčkami, záľubami a dokonca snom.

Hikari žije v sklenenom valci s názvom Gatebox. Je holografickou projekciou na displej. Nevadí jej flirtovanie ako napríklad, keď jej poviete, že ju máte radi, ona odpovie „dnes, zajtra aj deň po tom”. Aktuálne je Gatebox limitovaný iba pre japonský trh, kde si rýchlo získava reputáciu zariadenia, ktoré si nezadaní muži vyberú radšej ako reálnu partnerku. Dobré správy sú, že spoločnosť plánuje rôznych avatarov od anime po športové ikony. 

Na rozdiel od Amazonu a Googlu, ktorí sa snažia zabezpečiť hlasovo ovládaného asistenta do domácností, Takeči sa zameral na tú vizuálnu stránku. Postavil svoju víziu na tom,  že ľudia chcú zo svojimi postavičkami vybudovať emocionálny vzťah. Väčšina robotov je mechanických a anorganických. Spoločnosť si myslí, že ľudia si k nim nedokážu vybudovať tak silné puto ako ku virtuálnej postave.

Hlas avatarov je založený na filozofii „kawaii” čo v japončine znamená rozkošný/chutný/roztomilý. Podopiera to príkladom, že pokiaľ postavička zlyhá pri objednaní taxíku a milo sa ospravedlní, tak jej užívateľ skôr odpustí ako generickému robotickému hlasu.

Interakcia medzi užívateľom a avatarom je založená na hlasovej, prípadne textovej komunikácii. Navrchu valca je umiestnená kamera, aby Azuma bola schopná udržiavať s užívateľom očný kontakt. Na rozdiel od konkurencie môže užívateľ komunikovať s postavičkou aj textovo a pripraviť jednoduché úlohy pre Azumu, kým príde domov. Gatebox meria 22 x 36 x 52 cm a váži 5 kilogramov. Projektor má rozlíšenie 1280 x 720 pixelov, stereo reproduktory, konektor pre slúchadlá, zabudované senzory pre kameru, mikrofón, pohybový senzor, snímače tepla a vlhkosti, snímač jasu a dotykové tlačidlá. Cena produktu je v 298 tisíc jenov čo je v prepočte 2 600 dolárov. Anglická verzia je tiež k dispozícii, ale cena je o niečo vyššia, okolo 3000 dolárov. Pri objednávke je nutné poznamenať že vydanie Gateboxu je plánované na december 2017 takže na svoju obľúbenú postavičku si proste musíte počkať aj viac, ako pol roka.