Catwoman: Ve svitu Měsíce

Pridané 15. 05. 2020, Autor: Youko Akira

Selina Keylová je mladé dievča, ktorému život hádže jedno poleno pod nohy za druhým. Jej mama má skutočne „skvelý“ vkus na partnerov, to je isté. Ale ten posledný, to je ten pravý zlatý klinec na koniec. Dernell je zo všetkých najhorší. Surovec, násilník a ešte k tomu sa u nich doma drží už dva roky. Nie je to len pán domu, on si myslí, že je rovno kráľ. A pretože sa Dernell určite tak skoro nerozlúči, urobí prvý razantný krok Selina, a ujde z domu. 

Budu neviditelná jako kočka. Budu divoká jako kočka. A jako kočka se nebudu bát tmy.

Nový pohľad na počiatočný príbeh Catwoman je tentokrát podaný komiksom s cieľovkou násťročných dievčat. Úžastná gymastka, bojovníčka, zlodejka, ale hlavne aj Batmanova občasná partnerka, láska či nepriateľka, patrí k jedným z najpopulárnejších antihrdinov DC univerza. Tento nový príbeh prináša autorka Lauren Myracleová (Neobyčejný deník obyčejné holky, Kouzla vzhůru nohama) a ilustrátor Isaac Goodhart (Postal). Preklad mal na starosti Filip Škába, ktorý mal na svedomí aj geniálny komiks inšpirovaný Áziou, Netvora, a všetkými obľúbeného sarkastického kocúra Garfielda.

Viem si predstaviť, že moje mladšie ja by sa v Seline videlo. Síce som detstvo nemala vôbec zlé, ale oči pubertálneho dievčaťa vidia všetko viac čierne ako biele. V prípade, že by môj život bol ako Seliny, zrejme by som konala takmer na vlas rovnako. Až na to, že by som nebola tak cool a moje prostredie by bola len obyčajná dedina. 

Takže teď žiju na ulici. Jo, to jsem já: nepostižitelné dítě ulice. V jeden moment jsem tu, a za chvíli zase pryč.

U young adult pre dievčatá býva často hlavnou témou láska. Tejto klišé téme sa autori našťastie vyhli oblúkom. Selina má predstavivosť, ideály a sny,  možno naozaj aj potenciálneho budúceho priateľa. Našťastie ale o ňom nebásni na každej stránke. Dôležitý je ale fakt, že v komikse sa načrtajú mnohé závažné témy. Patria medzi ne domáce násilie, sebapoškodzovanie, diskriminácia z dôvodu sexuálnej orientácie alebo bezdomovectvo. Nie sú síce rozoberané podrobne, neznamená to ale, že neucítite ich dopad. 

Panely sú vždy v odtieňoch jednej farby, modrej či fialovej, čo vytvára unikátnu atmosféru. Pokiaľ vás zaujíma, ako by vyzerali v plnofarebnej verzii, na konci knihy sú bonusy s náčrtkami aj rozhovorom autorov. Vďaka jednoduchej farebnej schéme sa ale ľahšie ponoríte do deja. Farby evokujú Selinine pocity a tak sa s ňou ľahšie stotožníte. Kniha má úctyhodných 204 strán v tvrdej väzbe. To je príjemným prekvapením, keďže od young adult komiksu som očakávala skôr menší rozsah, niekde medzi 130-160 stránkami.

Catwoman sa snaží držať reality, od portrétu nefungujúcej rodiny až po vzťah Seliny s Bruce Wayneom. Catgirl (pretože Selina má ešte len 15) je podobne ako mačka viac neprístupná svetu a vystrkuje pazúriky, dokáže byť však i prístupná a priateľská. Menej „reálna“ a tá viac „young adult“ časť príbehu je Selinine zoznámenie s ďalšími mladými vyvrheľmi spoločnosti, s ktorými sa dá do party. Kam ich vyčíňanie bude smerovať si už ale musíte prečítať sami. 

 


Názov diela: Catwoman: Ve svitu měsíce
Autor/ka: Lauren Myracleová (scenár), Isaac Goodhart (kresba)
Žáner: komiks, young adult, superhrdina
Vydavateľstvo: Crew
Rok vydania: 2020
Počet strán: 204
Jazyk: český
ISBN: 9788074498350

Ďakujeme vydavateľstvu Crew za poskytnutý recenzný výtlačok. 

 
7.5