Bojovníci dúhy

Pridané 07. 08. 2019, Autor: Youko Akira

Keď som recenzovala Sny vo vetre, vedela som, že to síce nie je môj žáner, ale chcela som aj tak čítať viac. Môže za to spletitý príbeh založený na skutočných udalostiach a mňa neskutočne inšpiruje, ako Erika Jarkovská dokázala skĺbiť fakty s fikciou a docieliť nevídaný výsledok.

Autorka je sympatická, milá žena, ktorá do svojich kníh vkladá všetko úsilie a entuziazmus a to sa prenáša aj na jej čitateľov. Keď som sa dozvedela o Bojovníkoch dúhy, moja zvedavosť bola naozaj neukojiteľná. Toľko času a lásky, koľko šlo do tejto knihy, to sa len tak nevidí. Niet divu, že príbeh Mercedes, Benjamina či Markusa a Sussette a ďalších vás pohltí a tak skoro nepustí, minimálne kým knihu proste nedočítate. Podľa Erikiných vlastných slov sa príbeh začal formovať už v roku 1983 a v roku 2010 sa dal považovať za dokončený. Nakoniec ale vznikli ešte dve pokračovania, tieto sa písali rýchlejšie a ukončené boli už za dva roky v 2012. O šesť rokov neskôr kniha skutočne vyšla celá v nádhernom spracovaní s tvrdými doskami a kvalitným viazaním pod ochrannými krídlami jej vlastného vydavateľstva Enribook.

Centrálnou problematikou ako u väčšiny autorkiných kníh ostáva Amerika 19. a 20. storočia, predovšetkým ide o Indiánov. Nebude to však prifarbený príbeh so šťastným koncom ako u Pocahontas od Disneyho, pretože Indiáni takmer nikdy šťastný koniec vo svojich príbehoch nemali. Na začiatku sa zoznamujeme s Mercedes Perezovou, ktorá prahne po pomste. Jej otec priniesol domov bohatstvo, ale namiesto pokojného života mu drahokamy priniesli len smrť. Na svojej výprave sa stretáva s Benjaminom Sutterom, mladým mužom, ktorý odmietol farmárčiť a hľadá šťastie inde. Z lovca sa však stáva korisť a hrdinovia sa znenazdajky ocitajú aj v indiánskej osade. Mnoho rokov neskôr Markus Whitfield odhalí svoju životnú lásku, ale taktiež aj krutú pravdu o krutom osude väčšiny Indiánov. Biely Čejen Adam pri svojom životnom boji zase zanevrie na Boha, veď ktorý Boh, či kresťanský alebo indiánsky, by mohol dopustiť také zverstvá? Na pohľad odlišné osudy ale spája pomyslená stuha osudu, ktorá všetko prepletie a zapletie do jedného zväzku lásky aj bolesti. 

„Kým som neprišla do San Carlosa, poznala som Indiánov iba z Catlingových obrazov. Jeho výjavy z ich života som obdivovala v galériách, pripadali mi veľmi idylické. Dýchala z nich romantika a tajomno, hrdinstvo a akási závideniahodná voľnosť so slobodou. O ich neľahkom osude tam nebolo ani stopy.“

Prvá kniha, Pomsta orchidey, sa venuje westernovému dobrodružstvu Mercedes a Benjamina s cieľom nájsť skrytý legendárny poklad Zunov. Druhá časť Volanie krvi sa posúva o niekoľko rokov vpred a tentoraz sprevádzame mladého právnika Markusa, ktorý zisťuje svoj pôvod a aj pravý zámer svojho adoptívneho otca. Vo finálnej časti Tanec bojovníkov následne vidíme výsledok mnohoročného ťaženia bielych mužov proti Indiánom a okúsime vnútorný aj vonkajší boj Adama proti Indiánom a neskôr aj proti vlastným.  

Bojovníci dúhy sú generačným románom, kde prvé dve knihy na seba úzko nadväzujú nielen dejovo, ale práve i generačne. Tretia kniha ale nepokračuje v tomto vzorci a miesto toho nás na začiatku hádže do úplne iného prostredia. Najskôr vás tak mierne zmätie, pretože postavy aj prostredie sa zrazu drasticky obmenia, ale to všetko len preto, aby sa následne príbehy znovu spojili v jeden a vyvrcholili v skutočne úchvatné finále. Zaujímavý príbeh s reálnymi základmi historických postáv hltáte stránku po stránke. Napriek väčšiemu počtu strán sa knižka číta naozaj svižne. To aj vďaka bravúrne zvládnutým dejovým zvratom pôsobiacim prirodzene vďaka autorkinmu talentu. Žiadna Deus ex Machina, len dobre premyslený dej. Síce ide o romantiku, nehrá sa však len na príbeh plný lásky a hrdinských skutkov. Tento príbeh je bez pozlátka. S postavami budete súcitiť a priať si, aby sa im splnili ich priania, o ktoré tak horlivo bojujú. 

Moja výčitka je smerovaná viac-menej len k prvému románu, a to konkrétne k vyjadrovaniu záporákov. To mi úplne nesedelo, pretože mi prišlo príliš lyrické. Od chlapov celé dni tráviacich v prérii pri koňoch zmáčaných vo vlastnom pote a prachu prenasledujúc korisť, ktorá ich dovedie k až nechutnému bohatstvu by som očakávala skôr drsnejší jazyk. Naopak k Indiánom sa mi zase štýl vyjadrovania veľmi hodil, keďže asi tak si predstavujem, že by skutočne hovorili, či už vo svojom jazyku, alebo anglickom.

Už som spomenula, že kniha má tvrdé lesklé dosky a kvalitnú väzbu. Môžem potvrdiť, že je naozaj odolná, pretože napriek noseniu, vyberaniu a vkladaniu niekoľko mesiacov do rôznych batohov a tašiek sa to podpísalo len mierne na spodku jej chrbta, kde sa trochu odtlačil a nie je to vôbec nič hrozné. Obálka je jednoduchá a napriek tomu nádherná. Mimochodom, obsahu samotného sa báť nemusíte. Písmo je totiž väčšie, a tak síce veľká kniha zase nemá až také množstvo obsahu ako sa na prvý pohľad zdá (nevravím ale, že by textovo bola ochudobnená, stále dostanete nálož výborného deja).

Viete, čo je nevýhodou tejto knižky? Je obrovská! Cestovnú veľkosť, prosím! :-) Samozrejme, len žartujem. Čím viac strán, tým lepšie. Oj, ale keďže čítam hlavne v metre z práce a do práce, táto potvora mi dala zabrať, ale určite by som tie tvrdé dosky za nič na svete nemenila. Kvôli jej veľkosti som knihu musela párkrát neželane vyradiť z kabelky, preto sa mi čítanie strašne vlieklo. ALE, vlastne som rada, že sa Bojovníci dúhy vďaka tomu stali súčasťou môjho života na dlhší čas ako iné knihy. Tento silný príbeh čitateľ proste musí zamilovať. Na rozdiel od Snov vo vetre sú tieto hlavné postavy výplodom fantázie. Aj napriek tomu však stretnú obrovské množstvo postáv reálnych, ktoré stále ostávajú historicky presné. Erika Jarkovská zase raz ukázala jej extenzívne znalosti indiánskej problematiky aj schopnosť pútavo písať. A mne neostáva nič iné ako uznanlivo povedať: (Kovbojský) Klobúk dole. 

„Keď horí préria,“ vravel bojovník, „vidíte zvery obkľúčené ohňom; sledujete, ako zmätene pobiehajú a usilujú sa ukryť, aby nezhoreli. V takom istom rozpoložení sme sa teraz ocitli my.“

Recenzovaná verzia

Názov diela: Bojovníci dúhy
Autor: Erika Jarkovská
Žáner: historický, romantický, dobrodružný, western
Vydavateľstvo: Enribook
Rok vydania: 2018
Počet strán: 576
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-89948-06-2

Ďakujem autorke za recenzný výtlačok.

 
9.5