Batman: Zatracení

Pridané 21. 03. 2020, Autor: Youko Akira

Batman to nikdy nemal ľahké. A keď nájdu Jokera mŕtveho, nemá to lahšie o nič viac. Sám o vlások unikol smrti a na kľúčový stret si nepamätá. Zabil ho on alebo niekto iný? V tejto neľahkej situácii prichádza neočakávaná pomoc. Na scénu pricháza okultista a náš nespoľahlivý rozprávač, John Constantine.  

Mě můžete vždycky oslovovat těmi nejhoršími výrazy. Protože když potřebujete moji pomoc, tak pro vás beztak žádná spása neexistuje. Říkám si, že to není moje chyba. Jenže lež je mým největším koníčkem... s úctou váš původní nespolehlivý vypravěč John Constantine.

Prevratný príbeh spod pera Briana Azzarella a štetca Leeho Bermejoho vyšiel pod nálepkou DC Black Label ako prvý svojho druhu. Cieľom Black Labelu je združenie dospelejších a temnejších príbehov DC univerza, ktoré predtým vyšli pod inými značkami (napr. dnes už odstavené DC Vertigo). Batman: Zatracení pôvodne vyšiel v troch zoštitoch, ale vďaka Black Labelu mu to teraz sekne podstatne viac. Poriadne tvrdé dosky s prebalom vás presviedčajú, že toto dielo musíte mať doma. 

Mimochodom, zaujímavý fakt: Vedeli ste že Batman: Zatracení bol prvý komiks, kde ste mohli vidieť Batmanov.... no... penis? Pokiaľ ale budete tento detail hľadať v českej verzii, nenájdete ho. Do našich končín sa dostala cenzurovaná verzia, takže kto je zvedavý, skúste googliť. A nezabudnite si dať inkognito mód alebo aspoň vymazať históriu, aby vaša rodina nemala zbytočné otázky. :-) 

Hlavnou prednosťou komiksu je jednoznačne kresba. Stránky sa hemžia detailami, na tvárach postáv môžete vidieť jednotlivé svaly a na ich kabátoch každý záhyb, u netopierov každý chlp aj žilky na krídlach. Nezaostáva ani prostredie, Gotham je predsa veľmi vďačným mestom na množstvo detailnej architektúry. Pre docielenie tej správnej atmosféry u každého panelu vybral Bermejo tie správne farby, hlavne čo sa osvetlenia týka. Akurát s fontom rozprávača je niekedy problém, môže poprri kresbe splývať a teda sa horšie číta. 

Príbeh samotný je trochu oriešok. Má originálny nápad, podarilo sa mu zakomponovať aj mnoho zaujímavých postáv. Je napínavý a hlavne veľmi atmosferický. Na druhú stranu je však aj veľmi nevyvážený a skĺzava z prítomného deja k úvahám a zároveň využíva aj sekvencie z minulosti, konkrétne detstva Bruceho Wayna. Pri dĺžke troch zošitov navyše nejde dej viac rozšíriť a dostatočne sa povenovať každej zaujímavej myšlienke. Vzniklo tak veľmi nesúrodé dielo s výnimočnou kresbou ale chaotickým príbehom. 

Neobvyklé podanie Batmana v tomto diele je jeden z dôvodov, prečo po tejto knihe siahnuť. Jedná sa hlavne o krásny výtvarný kúsok v tvrdých doskách s prebalom, ktorý ukáže krásne aj na polici. Pokiaľ sa však zaujímate hlavne o príbeh, je to trochu diskutabilné. Batman: Zatracení je zaujímavá jednohubka pre fajnšmekrov s krásnou kresbou ale o niečo horšie podaným príbehom. Poteší, ale úplne neohromí. 

Víte, co nás živé všetchy spojuje... V tom smyslu, že to všichni sdílíme... A navzájem to přehazujeme jeden na druhého? 
-Bolest-

 

Recenzovaná verzia

Názov diela: Batman: Zatracení
Autor: Brian Azzarello (scenár), Lee Bermejo (kresba)
Žáner: komiks, superhrdina, akčný, horor
Vydavateľstvo: CREW
Rok vydania: 2020
Počet strán: 176
Jazyk: český
ISBN: 9788074498282

 
7