Assassin's Creed - Průvodce světem

Pridané 26. 11. 2019, Autor: Youko Akira

„Naše DNA funguje jako archiv. Neobsahuje pouze genetické isntrukce, předávané z generace na generaci, ale i vzpomínky. Vzpomínky našich předků.“

- Varren Vidic

Séria Assassin’s Creed, v skratke AC, je jednou z tých, ktorá udáva herné trendy. Je natoľko populárna, že nie je zvláštne stretnúť v mestských uliciach ľudí s tetovaniami, mikinami, taškami a inými doplnkami so symbolickou štylizovanou insigninou v tvare A. Jeden z ťahúňou Ubisoftu sa tak radí k tým hrám, ktoré poznajú naozaj všetci bez ohľadu na to, či ste hry hrali alebo nie, podobne ako sú značky World of Warcraft alebo všetkými milovaný Zaklínač.

Je samozrejmé, že také veľké meno neostalo nakoniec len pri hrách, ale prešlo aj do iných médií, medzi ktorými dominujú hlavne novely a komiksy. Avšak asasíni sa prebili aj do filmového priemyslu. Pri takom obsiahlom univerze teda nie je prekvapujúce, že postupne stratíte prehľad. Nehovoriac o tom, keď nesledujete komiksovú scénu alebo ste sa vyhli animovaným filmom zo série Lineage (či tomu nepodarenému hranému filmu z roku 2007), automaticky tak ostanete ochudobnení o dôležité momenty zo sveta asasínov a templárov. Príručka konečne zhrnie všetky informácie do jedného diela.

IInšpiratívna séria, ktorá dokázala naučiť skoro každého aspoň čo-to o histórii, aj keď len alternatívnej. Naozaj vás vtiahne do atmosféry, či už je to ptolemaiovský Egypt, renesančné Taliansko, alebo viktoriánske Anglicko. Presne to AC je, a preto ho miluje také množstvo fanúšikov. Séria sa rozrástla do enormných rozmerov a pokrýva takmer všetky zaujímavé obdobia ľudstva. Stretnete sa s významnými osobnosťami, od filozofa Sokrata, vynálezcu Da Vinciho až po imperiálnu kráľovnú Viktóriu alebo francúzskeho vodcu Bonaparteho. Všetky tieto osobnosti budú prepletené osudom aj intrigami s fiktívnymi postavami asasínov a templárov.

Treba hlavne rátať s tým, že ak ste nečítali/nehrali/nevideli všetko, niektoré informácie pre vás budú spoilery. Prípadne vás aspoň navnadia si dané diela pozrieť/prečítať/zahrať. Zatiaľ je nevýhoda len taká, že nie všetko v češtine vyšlo, čiže ak prejavíte záujem o nejakú dejovú líniu, možno budete musieť počkať, až sa do nich naše vydavateľstvá pustia, alebo siahnuť po anglických verziách.

Sprievodca sveta je delený na osem prehľadných kapitol. Prvá, s jednoduchým názvom Úvod, obsahuje všetky dôležité pojmy a prehľad najdôležitejších udalostí. Ďalšie dve sa potom venujú minulosti pred asasínmi a templármi. Pochopiteľne sa dozvieme fakty o Isu s kapitolou Civilizace Předchůdců, kde nebudú chýbať všetky dôležité postavy alebo úlomky raja s ikonickými Jablkami. Tretia kapitola, Před Bratrstvem, zahŕňa hry Odyssey a Origins.

Následne sa dostávame do pomysleného jadra knihy s kapitolami Bratrstvo asasínů a Řád templářských rytířů. Obe frakcie tiež musia niečím bojovať, takže Technologie a zbraně rozoberú kľúčovú technológiu Animu aj ikonické skryté čepele (a mnohé iné zaujímavé vecičky). Všetky tie boje sa tiež museli niekde stať, čo preberie kapitola Místa a prostředí. Táto kapitola vlastne jednoducho popíše lokácie každej hry a dopomáhajú jej k tomu nádherné obrovské ilustrácie. Ku koncu sa kniha venuje aj Modernej dobe, ktorá je pre dej rovnako dôležitá ako fragmenty z minulosti. A zlatý kliniec na koniec je dvojstránka venovaná fanúšikom s titulom Skutečné bratrstvo.

Vedzte, že informácií je tu skutočne obrovské množstvo. Skoro každá strana s dôležitou postavou má zároveň aj nejaký známy výrok. Pokiaľ vám v hre niečo ušlo, určite to je zaznamenané v tejto príručke. Napr. vedeli ste, že Altair spomína okrem Troch zákonov asasínov aj Tri irónie s nimi kontrastujúce?  :-)

Príručky bývajú vizuálne príťažlivé a inak to nie je ani u asasínov. Nádherné ilustrácie cez celé dvojstránky vás vtiahnu do ich sveta. Všetko je na kvalitnom kriedovom papieri a nechýbajú pevné dosky a dobré viazanie. Občasne dojem kazia len obrázky s nízkym rozlíšením, ktoré sú brané priamo zo starších hier a neboli nijak upravované. Musím povedať, že je škoda, že tieto obrázky neupravili aspoň tak, aby neboli rozmazané. Kniha by si to zaslúžila. Týchto prípadov je našťastie veľmi málinko a ide hlavne o menšie doplnkové informácie.

Jediným viditeľným negatívom je tentoraz český preklad. Ten sa nevyhol početnejším preklepom a chybám. Ide o rôzne chyby či zlé formátovanie textu, opakovanie podobných viet, zlé skloňovanie alebo chýbajúce písmená a preklepy.

Príručka má síce svoje mušky, ale i tak by nemala chýbať v knižnici skalného fanúšika AC. Dizajnovo krásna a na pohľad kvalitne spracovaná podáva všetky dôležité fakty zo sveta konfliktu dvoch tajných frakcií. Má logické delenie a drží krok so všetkými zatiaľ vydanými hrami a inými médiami. Určite je skvelým darom pre akéhokoľvek nadšenca Assassin’s Creed, či už obdarujete niekoho iného, alebo samého seba.

Prehľadná, pekne urobená a naozaj aktuálna. Dojem kazia preklepy a iné jazykové chyby. Keby bola lepšia korektúra, určite by to bola kniha, ktorej by som dala bezchybné skóre.

"Když jsem byl mladý, měl jsem svodobu, ale neviděl jsem ji. Měl jsem čas, ale nevěděl jsem o tom. A měl jsem lásku, ale necítil jsem ji."

- Ezio Auditore

Recenzovaná verzia

Názov diela: Assassin's Creed - Průvodce světem
Autori: Catherine Saunier-Talec (editorka), Antoine Béon (vedúci projektu), Jean-Baptiste Roux (projektový manažér)
Žáner: herný, príručka
Vydavateľstvo:  FANTOM Print
Rok vydania: 2019
Počet strán: 256
Jazyk: český
ISBN: 978-80-7594-039-1

Ďakujem vydavateľstvu FANTOM print za recenznú kópiu.

 
8