Aladin (2019)

Pridané 12. 07. 2019, Autor: Youko Akira

S Disney prerábkami animovaných filmov sa nám roztrhlo vrece. Kráska a zviera, Popoluška, Dumbo, Kniha džunglí, teraz Aladin a onedlho aj Leví kráľ a ešte niekoľko ďalších, ktoré som nespomenula. Široký záber všetkých animovaných klasík a tak trochu aj rôzne hodnotenia. Dumbo nedopadol najlepšie, Kniha džunglí bola, ehm, zaujímavá, ku Leviemu kráľovi som skeptická... Ale Aladin? Ten vyzeral skvelo už v ukážkach a  film skutočne nesklamal.

Aby som všetko uviedla na pravú mieru, Aladin je stále muzikál. Veď je to Disney produkcia a tu už snáď nič iné očakávať nemôžeme. Nového znenia sa tak dočkajú klasiky Whole new world (Svět nádherný) aj Prince Ali (Princ Ali). Sú tu však aj nové scény a s nimi nové piesne, ako neskutočne dobrá pesnička v podaní Jasmie (Naomi Scott) Speechless.

Kto na Aladinovi nevyrastal, mal by vedieť že to je o pouličnom zlodejovi rovnakého mena žijúceho v prístavnom meste Agrabah. Má so sebou malého komplica v podobe opičky Abu s ktorým sa pretĺkajú životom. Aj keď ich primárnou obživou je zlodejina, obaja majú dobré srdce. Počas jedného všedného dňa sa v uliciach stretnú s princeznou Jasmínou, ktorá sa vyplížila z paláca medzi obyčajný ľud. Medzitým, sa v paláci ale odohráva sprisahanie proti sultánovi. Vezír Jafar plánuje získať magickú lampu a k tomu mu poslúži práve zmanipulovaný Aladin. Lampa s džinom vo vnútri ale nakoniec skončí v Aladinových rukách a ten si môže začať plniť priania, ktoré by ho dostali bližšie k princeznej Jasmíne.

     

Aladin nie je len obyčajná prerábka z 2D do 3D. Dej bol do značnej miery upravený, aby vyhovoval našej modernej dobe plnej rôznych požiadaviek. Spomeniem tak predovšetkým fakt, že Jasmína už nie je len radová Disney princezná čakajúca na svojho princa, ale dostala charakter a okrem Aladinovho boja sledujeme aj jej zápas s faktom, že je stále len žena v mužskom svete. Pomerne dosť sa zmení aj koniec filmu, určite k lepšiemu. Džinov príbeh sa tiež mierne zmení a dostane vlastnú zápletku. Dokonca boli opravené niektoré prešľapy pôvodného filmu, napríklad Aladinove druhé prianie, ktoré vlastne nebolo prianie, zamysleli ste sa niekedy nad tým? Stačilo pridať len malú scénku navyše a všetko sa krásne opravilo, už žiadne medzery vo vlastných pravidlách. Keď už je reč o scénach z filmu, neskutočne dobre je spracovaná naháňačka s pesničkou One Jump Ahead (O skok napřed). Pamätáte si na ten nevydarený film Assassin's Creed z roku 2016? Aladin je lepší parkúrista ako asassín. Tá naháňačka bola perfektná. Stále čakáte na dobrý film s asasínmi? Technicky ste ho teraz dostali. Veľmi pekná bola tiež nová scéna s tancom, kde obrovskú porciu práce odviedli aj skvelé kostýmy a dizajn prostredia. A samozrejme hudba, ktorú vo filme zastrešoval Alan Menken (Kráska a zviera, Pocahontas, aj pôvodný Aladin). Pri tejto scéne v kine ste mohli počuť na začiatku u publika smiech (kontext vám bohužiaľ nevyzradím) a hneď za tým „vaaaaaau.“

S grafickým spracovaním filmu sa skutočne vyhrali. Animácia je výborná a výrazné farby naozaj ulahodia detským aj dospelým očiam. Vizuálne efekty mali na starosti aj bratia Česi vďaka postprodukčnému štúdiu MagicLab, ktoré sa na filme priamo podieľalo. Agrabah je nádherný, dýcha z neho arabská kultúra ale aj magickosť a rozprávkovosť. Na jeho výzdobu sa využilo obrovské množstvo rôznych látok, sošiek, ozdôb inšpirované tradičným Murrákušom, pre neznalých, je to mesto v Maroku. Kostýmov je tu tiež požehnane, len pre scénu s pesničkou Prince Ali ich vraj Michael Wilkinson vytvoril vraj cez 200.

Herecké obsadenie je zaujímavé už len kvôli džinovi. Nikto nedá dopustiť na pôvodného džina od Robina Williamsa. A prečo by aj niekto mal, jeho džin je proste najlepší. Will Smith však odviedol výbornú prácu, vyždímal zo svojej roly maximum. Nielen že sa k džinovi skutočne hodil, jeho herecký výkon bol skvelý a Princ Ali v jeho podaní je, dovolím si povedať, v niektorých ohľadoch lepšie ako v originále. Jasmínu stvárnila Naomi Scott, pomerne nová tvár v Hollywoode. Je to veľmi sympatická herečka s pekným hlasom. Zatiaľ si zahrala v Marťanovi (2015) a pár ďalších filmoch. Mena Massoud dostal úlohu samotného Aladina. Podľa jeho vlastných slov počas natáčania uviedol, že je veľmi rád, že dostal možnosť hrať inú postavu ako teroristu. Mena je taktiež vo filmovej sfére ešte nováčik a jeho filmy nie sú veľmi známe. U nás pravdepodobne zaváži, ak spomeniem, že daboval rôzne postavy v hre Watch Dogs 2 od Ubisoftu. Momentálne je nominovaný na Teen Choice Awards za Aladina.

     

Pre neposedné deti môže byť nevýhoda, že film je dosť dlhý, čo bolo pomerne prekvapivé zistenie, keďže ide stále hlavne o rozprávku pre deti. Ak preferujete originál, ale kvôli deťom ste museli pozerať na dabing (presne to je môj prípad), vedzte, že dabing nie je najhorší. Samozrejme synchronizácia pier so zvukom je v odlišných jazykoch nemožná a pre zvyknutých na originály veľmi rušivá, nie je to také hrozné, po prvých pätnástich minútach to prestanete príliš vnímať. Hlasy boli vybrané veľmi dobre, najzaujímavejšia je zase úloha džina, ktorú mal Dalibor Gondík (u nás dabuje Ant-mana).

Aby som to zhrnula, Aladin je skvelý rodinný film pre tých najmenších aj dospelých. Mileniáli v ňom nájdu kus nostalgie, iní skvelý príbeh plný exotiky a čarov. Disney vsadil na originalitu a je len dobré, že sa nerozhodli len prerobiť film scénu po scéne, ale prispeli znovu niečím novým a opravili čo bolo potrebné. Pokiaľ si nie ste istí, či by sa vám film páčil, určite odporúčam dať mu šancu, môžete byť milo prekvapení.

Recenzia vyšla aj na Multiverzum.sk

 
8