5 dôvodov prečo nehrať na európskych serveroch

Pridané 03. 08. 2013, Autor: Joey

Hľadáte nejakú ázijskú/anime MMO hru, ktorá by Vám spríjemnila voľné chvíle alebo dlhé zimné večery a nakoniec ju aj nájdete. Následne hľadáte web, odkiaľ si ju môžete stiahnuť a prvé čo Vám zvyčajne poskytne je európska verzia. Poviete si, však prečo nie. Je to najbližšie, má to zaručené najnižší ping, tak žiadny problém. Postupne ale zisťujete, že to problém je a niekedy dosť veľký. Či už s MMO hraním začínate alebo ste skúsený hráč, mali by ste vedieť o dôvodoch, prečo sa radšej vyhýbať európskym serverom. Samozrejme výnimky potvrdzujú pravidlo, ale aj tých je málo.

Dôvod č.1: Cenzúra

 Európske zákony sú bohužiaľ postavené celé na hlavu a tak u nás podivným spôsobom funguje cenzúra. V mnohých prípadoch musí človek len žasnúť nad tým, ako dokážu zničiť nejednu kórejskú hru nezmyselnou cenzúrou. Európski poskytovatelia totižto majú v obľube znižovať rating hier pre náš región (z 15+ na 12+ alebo z 18+ na 15+) aby boli prístupnejšie väčšej skupine hráčov. Aby mohli hrať MMO aj detičky, pre ktorých pôvodne nebola hra ani navrhnutá, musia zredukovať efekt krvi, ale najviac si to odskáču kostýmy postáv, kde tie zmeny sú najzásadnejšie. A tak na odhalené ženské krivky a sexy kostýmy môžete zabudnúť. Trápne je na tom všetkom aj to, že v mnohých prípadoch je cenzúra úplne nezmyselná a zbytočná. Na jednej strane sa snažia cenzúrou zakryť veľký výstrih, odhalený pupok alebo vytŕčajúce nohavičky z pod veľmi krátkej sukne (aby to nepohoršilo tých 15 až 30 ročných, ktorý to hrávajú aj z tohto dôvodu) a na strane druhej už o mesiac vydajú plavky pre každú postavu, kde je postava takmer odhalená celá a tie najpodstatnejšie časti tela zakrýva len malý diel plaviek.
Bohužiaľ americké zákony sú v niektorých štátoch na tom ešte podstatne horšie a tak prechodom na americké servery nevyhráte. Tam je cenzúra zvyčajne ešte silnejšia a ešte viac nezmyselná. Ak si chcete naozaj užiť plnohodnotnú hru bez cenzúry, jednoznačne je potrebné vyhľadať ázijské servery.

Dôvod č.2: Predražené veci

 Free to play režim zvyčajne ponúka kúpu prémiových vecí prostredníctvom mikrotransakcií. Funguje to tak všade. Ale samozrejme ceny za jednotlivé veci sú v rôznych verziách odlišné. Ceny si vždy stanovuje poskytovateľ hry. Zistili sme, že v Európe sú ceny za jednotlivé veci u väčšiny hier najdrahšie. Prečo? V prvom rade sa treba spýtať poskytovateľov, že prečo dávajú také ceny. Treba to ale brať tak, že ceny sú primerane nastavené pre zapadnú časť Európy, kde sú platové podmienky trochu iné ako u nás. Primárne tento problém ale tkvie v konverznom kurze. Časť Európy používa jednotnú menu Euro. Či ste z bohatej alebo chudobnej krajiny, za danú vec zaplatíte rovnako, aj keď pre nás sa to zdá predražené. A tým sa dostávam k jadru. Na amerických alebo ázijských serveroch zvyčajne platíte menou danej krajiny. A keďže je Euro silnejšie ako dolár alebo akákoľvek ázijská mena, tak vďaka konverznému kurzu zaplatíte za daný predmet o dosť menej. Niekedy to činí 100 % až 200 % z európskej ceny.

Neveríte? Poskytneme aj príklad. Porovnali sme ceny vybraných druhov prémiových veci v EU aj US verzii hry TERA. Zobrali sme do počítania cenovo najnižšie balíky, ktoré sú bez zliav u oboch poskytovateľov.

Takéto sú nákupné ceny:
EU: 40 bodov za 4.49 Eur,
US: 1100 bodov za 11.5 dolárov, čo je 8.85 Eur (podľa aktuálneho kurzu).

Ako prvý sme zvolili Character Expansion Slot, ktorý pridáva do hry ďalší slot pre postavu.
EU: 299 bodov čo je približne 33.5 Eur,
US: 495 bodov čo je približne 4 Eurá.
Rozdiel: 29.5 Eur (cca 8 násobok ceny)

A druhý sme vybrali Bank Expansion Bundle, ktorý maximalizuje miesto v storage.
EU: 897 bodov čo je približne 100 Eur,
US: 1320 bodov čo je približne 10,6 Eur.
Rozdiel: 89,4 Eur!!! (cca 10 násobok ceny!!! – to je doslova choré!)

Takže ak si Vaša obľúbená hra vyžaduje kúpu prémiových vecí, ale snažíte sa neminúť čo najviac peňazí, odporúčame hrávať na americkej verzii, kde môžete ušetriť nejaké tie „bubáky“.

Dôvod č.3: Mizerná podpora

 Kúpime hru, bachneme na nejaký server a o viac sa nestaráme. Klasická mentalita poskytovateľov v Európe. A keď nastane problém, hráči sa môžu aj do krvi dorezať aby sa niečo zmenilo. Nejeden poskytovateľ nám už predviedol, že na hráčov absolútne kašle. Chcú čo najviac naryžovať a o tom to celé je. MMO hra zvyčajne aj po finalizácii obsahuje veľké množstvo chýb, ktoré treba opraviť. Preto každý poskytovateľ má aj fórum, alebo ticket systém, kde sa nahlasujú chyby a problémy. Je to len na oko, aby si hráči mysleli, že tam aj nejaký support je. Vo fóre sa aj za veľmi dlhý čas neobjaví žiadny admin, lebo veľmi dobre vie, že by ho hráči zaspamovali. A odpovede cez ticket systém sa zvyčajne ani nedočkáte. A keď už sa konečne rozhodnú nahodiť opravný patch, zvyčajne to skončí ešte horšie. Samozrejme tento problém nie je čisto len európska záležitosť, avšak na ostatných kontinentoch je počet bezohľadných poskytovateľov podstatne menší. V Amerike sa aspoň snažia riešiť problémy hráčov i keď tiež to nie je úplne dokonalé. V Ázii je to úplne o inom. Ak sa Vám podarí dostať sa na ázijský server, tak zvyčajne okrem iných výhod máte aj zaručené, že v prípade problémom Vám radi pomôžu. U nás takýchto poskytovateľov vieme spočítať na prstoch jednej ruky.

Dôvod č.4: Neskorý príchod hry do Európy

Človek sa dopočuje o nejakej výbornej MMO hre, ktorá sa stala veľmi obľúbenou v Ázii. Počuje samé chvály a už čaká kedy sa objaví verzia dostupná aj pre neho. A tak čaká a čaká, a po nejakom roku sa objaví americká verzia, ktorá je ale blokovaná len pre daný kontinent. Povie si, však nevadí určite už čoskoro bude aj pre Európu. A tak čaká ďalej a čaká. Prejde pol roka a ďalší pol roka a už sa začína čudovať kedy ta hra príde. Ak sa stane zázrak, tak konečne po roku sa ozve nejaký prevádzkovateľ, že začali rokovanie s Kórejcami na kúpu licencie. Poviete si hurá. Lenže vybavovanie licencie je úplný začiatok celého procesu rozbehávania hry. Keď už sa licencia kúpi a pripraví server, počítajte s tým, že hra prebehne veľkým množstvom testovaní. Od alfa testu, cez zatvorený beta test, otvorený beta test a možno tak za ďalší pol roka sa konečne hra oficiálne spustí. A vy si končene po dva a pol roku od vydania kórejskej verzie budete môcť zahrať hru aj v Európe. Áno je to tak. Bohužiaľ dosť častý jav a fakt, ktorý človeka až zamrzí. Európski poskytovatelia zvyčajne vyčkávajú ako hra dopadne v Amerike a až keď má väčší úspech tam, začnú sa baviť o Európe. Samozrejme dva a pol roka je len názorný príklad toho, ako to funguje. Môže to byť aj podstate kratšia doba, ale platí pravidlo, že Európa je zvyčajne posledná. Ak je aj iná verzia dostupná pre Európu, určite odporúčame nečakať a začať hrať tam.

Dôvod č.5: Neskoré updaty

V zásade to funguje nejako takto. Kórea vydá nový obsah pre hru. Môže sa jednať o classu alebo navýšenie levelu. Testujú to priamo na ich verzii hry. Všetky chyby sa vyladia a obsah je pripravený cestovať. Ako prví to zvyčajne získajú Japonci a Číňania do troch mesiacov. V priebehu troch až šiestich mesiacov to získa aj zvyšok Ázie. Amerika zvyčajne preberie tento nový obsah po siedmych až dvanástich mesiacoch. Vo výnimočných prípadoch aj skôr. Veľa záleží od poskytovateľa. A kde je Európa? Opäť na chvoste aktualizačného procesu. Európa získa nový obsah zvyčajne po Amerike. Ale aby sme zasa veľmi nekrivdili, občas sa stane že na obidve verzie prídu aktualizácie približne v rovnakom čase, alebo v extra prípadoch na európsku o trochu skôr.

A tak sa ľahko môže stať, že kým si už Ázia vychutnáva novú classu alebo navýšený level na 70. Tak v Európe sa stále človek hrajká len zo základnými classami na leveli 40.

Na záver

Aby sme to teda celé zhrnuli. Ak Vás trápi hlavne prvý dôvod, určite vyhľadajte nejakú otvorenú ázijskú verziu. Takou je napríklad juhoázijská, ktorá býva zvyčajne v angličtine. Nie úplne dokonalej, ale dostačujúcej. Dôvod prečo neodporúčame priamo Kórejskú alebo Japonskú verziu je ten, že tie bývajú vždy uzavreté na región. Ak dostupná verzia v Ázii neexistuje, potom zostáva siahnuť len po americkej. Vždy lepšie ako európska i keď s cenzúrou musíte rátať.

Pokiaľ Vás skôr trápia zvyšné 4 dôvody, tak tu treba najprv vyskúšať americkú verziu. Nie je však na škodu, keď si pred výberom verzie urobíte prieskum a zistíte všetky informácie o dostupných verziách, o cenách prémiových vecí a ďalších výhodách. A až potom sa rozhodnete, kam nakoniec zakotvíte. Informácie o dostupných verziách ku konkrétnej hre môžete nájsť aj na našom webe. Databázu pravidelne aktualizujeme.