10 najlepších hier z Japonska za rok 2019

Pridané 31. 01. 2020, Autor: Joey

V porovnaní s rokom 2018, 2019 konečne priniesol slušné množstvo zaujímavých a vydarených japonských hier. Väčšinu z nich sme mali možnosti si zahrať alebo aspoň vyskúšať a tak prinášame zoznam tých, ktoré nás najviac zaujali či zabavili.

TOP 10

Ako po minulé roky, aj teraz sme hry rozdelili do dvoch kategórii. TOP 10 je zoznam toho najlepšieho, čo sa za minulý rok vyprodukovalo. Tieto hry odporúčame minimálne vyskúšať, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že si ich obľúbite. Zamerali sme sa hlavne na nové tituly a pokračovania zabehnutých značiek. Od tohto roka ale nastala drobná zmena a rozhodli sme sa zrušiť číselné poradie, pretože každá z hier býva často žánrovo odlišná a unikátna. Neprišlo nám fér radiť najlepším hrám čísla a označovať niektorú z nich za lepšiu či horšiu, keďže každá exceluje v niečom inom. Po novom sú zoradené podľa abecedného zoznamu.

Astral Chain (Switch)


Astral Chain bol malým prekvapením minulého roka. Nielenže sa o hre nič nevedelo do momentu oznámenia, ale navyše bola vydaná vo veľmi krátkom čase. V príbehu ovládate postavu detektíva zo špeciálnej jednotky a vašou úlohou je riešiť rôzne prípady. Skúmate zákutia sveta, komunikujete s NPC postavami, hľadáte dôkazy, ktoré by mohli pomôcť v aktuálnom prípade. Jadrom hry je ale prepracovaný a unikátny súbojový systém za pomoci familiarov nazvaných Legion. Ako postupujete príbehom, môžete ich získať väčšie množstvo s rôznymi schopnosťami a odlišnými spôsobmi boja. Môžete tak kombinovať útoky na blízko s útokmi na diaľku ako aj vytvárať zložitejšie kombá na zneškodnenie nepriateľov. Ak hľadáte akčne zameranú anime hru so zaujímavým príbehom, Astral Chain je jasná voľba.

Atelier Ryza: Ever Darkness & the Secret Hideout (PC, Switch, PS4)


Atelier séria je populárna hlavne v Japonsku. Mimo domáceho trhu to majú autori trochu ťažšie a hlavne u nás je pre väčšinu ľudí dosť neznáma. A popritom má na konte už 21 titulov len v hlavnej sérii. Príbehy boli vždy najsilnejšou stránkou série a grafika sa postupne vylepšuje. Avšak súbojový systém si veľmi dlho držal rovnakú myšlienku a jedná sa o klasický (a na aktuálnu dobu pomerne nudný) ťahový systém. To je aj dôvod, prečo som tejto sérii nevenoval takmer žiadnu pozornosť, až doteraz. U Atelier Ryza sa autori konečne rozhodli trochu začať experimentovať a vytvorili akýsi hybrid medzi ťahovým a akčným súbojovým systémom. Aj keď ešte majú dlhú cestu k tomu, aby som to považoval za dokonalý koncept, vydali sa správnou cestou. Taktiež animácie postáv už vyzerajú o dosť lepšie a prepracovanejšie. Je to prvá hra v sérii, pri ktorej som strávil viac ako pár hodín a na prekvapenie ma bavila. A pokiaľ stále váhate, tak stehná hlavnej protagonistky vás určite presvedčia. :D

Death Stranding (PS4)


Aj keď sa hra považuje za kontroverznú, má svoje kvality, ktoré vás môžu posadiť pred konzolu na niekoľko desiatok hodín. Možno trochu závisí od vkusu, ale je ťažké označiť hru len za akýsi simulátor poštára. Je pravda, že miestami sa príbeh neúmerne ťahá ale miestami dokáže veľmi prekvapiť. Celkovo príbehová myšlienka je veľmi zaujímavá, súbojový systém je decentný a to všetko sprevádzané veľmi pekným vizuálom. Hra roka to nie je, ale do prvej desiatky určite patrí.

Devil May Cry 5 (PC, PS4, Xbox One)


Po fiasku s „Emo DMC“ sa séria vrátila k zabehnutým postávam a autori dokázali, že vedia spraviť kvalitnú hru. Pokiaľ máte radi rýchlu a miestami až hektickú akciu s množstvom humoru a krvi, tak táto hra je pre vás ako stvorená. Nie nadarmo hra dostala ocenenie ako najlepšia akčná hra za minulý rok. Ako autori povedali „DMC je späť“ a je len dodám, že v takej forme a kvalite, ako sa patrí.

Dragon Quest Builders 2 (PC, Switch, PS4)


Zo začiatku ma myšlienka Minecraftu v Dragon Quest univerze veľmi nelákala ale dal som jej šancu. A urobil som chybu, lebo od toho momentu som v hre strávil obrovské množstvo času budovaním a vymýšľaním rôznych stavieb. Pokračovanie nenechalo na seba dlho čakať a prináša množstvo nových vecí, predmetov, stavebných kociek a výrazne rozširuje možnosti budovania. Len škoda niektorých herných limitov, ktoré bránia využitiu vašej predstavivosti naplno. Čítať našu recenziu.

Fire Emblem: Three Houses (Switch)


Pokiaľ hľadáte nejakú taktickú ťahovú RPG stratégiu, tak ste ju práve našli. Je pravda, že možno ste jeden z mála ľudí, čo konkrétne tento žáner ešte vyhľadáva. :D Ale teraz vážne. Oproti Atelier sérii je Fire Emblem omnoho známejší aj na západe práve kvôli výraznej odlišnosti oproti dnešným štandardom. Stratégia je kľúčová a často budete musieť zapnúť aj mozog inak veľmi ľahko môžete prísť o svojich ľudí. RPG systém je prepracovaný a hra ponúka silný príbeh. Okrem boja vykonávate množstvo vedľajších a voľno časových aktivít. Pokiaľ sa do hry ponoríte, môžete byť v nej utopený aj niekoľko stoviek hodín, nehovoriac o znovu hrateľnosti vďaka viacerým možným koncom.

Judgment (PS4)


Je veľmi ťažké neporovnávať túto hru s Yakuzou, pretože príbeh sa odohráva v rovnakom univerze a pracovali na nej rovnakí autori. Namiesto člena japonskej mafie ale teraz preberiete rolu policajného vyšetrovateľa Takajukiho Jagamiho, ktorý vyšetruje záhadné vraždy, pri ktorých sú obetiam vyberané oči. Hra má aj niekoľko vedľajších úloh, kde naháňate zločincov alebo hľadáte dôkazy na mieste činu. Súbojový systém oproti Yakuza sérii nie je veľmi odlišný, ale novým prvkom je už spomínané zbieranie dôkazov. Pokiaľ máte radi hlavnú sériu, táto odbočka vás tiež nesklame.

Kingdom Hearts III (PS4, Xbox One)


Fanúšikova série čakali na túto hru veľmi dlho a konečne sa dočkali. Tretie pokračovanie konečne završuje ságu, ktorá začala ešte prvou hrou. Sora znova spája sily s Donaldom, Goofym, Mickeym a Riku aby prekazili plány Xehanorta. Opäť vás čaká príbeh v ktorom navštívite svety a stretnete postavy známe z Disneyoviek a Pixaroviek. Nechýba zabehnutý súbojový systém a rozmanité prostredia. Na kvalite hra nestratila a tak pre skalných fanúšikov je to jednoznačná kúpa.

Pokémon Sword and Shield (Switch)


Kto by v tejto dobe nepoznal pokémonov. Známa značka sa ale tentokrát nezaobišla bez niekoľkých kontroverzných rozhodnutí. Slogan „chyť ich všetkých“ touto generáciou zaniká, keďže do hry sa ich dostalo len okolo 400. Pre skalného fanúšika to môže byť veľký problém, ale pre mňa, ktorý ju hrá, len keď o ňu zakopne na zemi, to až taký problém nie je. Dokonca toto je prvá Pokémon hra, ktorá ma po dlhšom čase oslovila a na samotné moje prekvapenie ma bavila. Nedostatok pokémonov som nejako nevnímal a zvyšné veci fungujú rovnako ako po ostatné generácie. Samozrejme niektoré herné prvky sa zmenili a niektoré pridali, ale pokiaľ vás bavila predošlá generácia, táto bude tiež.

Sekiro: Shadows Die Twice (PC, PS4, Xbox One)


Príbeh sa odohráva v Japonsku v období Sengoku. Hráte za šinobiho známeho ako Vlk a chcete sa pomstiť samurajskému klanu, ktorý vás napadol a uniesol vášho pána. Hrateľnosť sa sústredí primárne na súboje s bosmi, ktoré nebývajú jednoduché. Preto je pre náročnosť často porovnávaná s Dark Souls sériou. Pekné japonské scenérie a akciou nabitý príbeh je to, čo robia túto hru chytľavou a všeobecne vysoko hodnotenou. Hra dokonca získala ocenenie ako najlepšia hra roka 2019 na The Game Awards.

Ďalšie hry, ktoré stoja za zmienku

Druhá kategória sú hry, ktoré stoja za zmienku. Ide o tituly, ktoré zostali tesne za bránami prvej desiatky alebo sa jedna o remaky, remastre, rozšírenia a porty starších hier.

Bloodstained: Ritual of the Night (PC, Switch, PS4, Xbox One)

Hra sa stala duchovným nástupcom Castlevanie a autorom nie je nikto iný ako Kodži Igaraši, človek zodpovedný aj za pôvodnú sériu. Cez Kickstarter vyzbieral veľmi dobrú sumu a očakávania boli dosť vysoké. O doručenej kvalite a grafickom spracovaní by sa ale dalo polemizovať, hlavne keď zoberieme do úvahy, ako dlho sa hra vyvíjala. Hodnotenia sú prevažne pozitívne, ale je tam zopár prvkov, ktoré by potrebovali doladiť. Hra určite poteší aspoň fanúšikov pôvodnej Castlevanie.

Final Fantasy XIV: Shadowbringers (PC, PS4)

Aj keď sa bavíme len o expanzii pre MMO hru, obsahuje toho toľko, že sa to dá ľahko označiť ako nová hra. Final Fantasy XIV je jedna z posledných MMO hier, kde musíte za hranie platiť mesačné poplatky a zároveň je to aj jedna z posledných MMO hier, do ktorej sa tie peniaze ešte oplatí vrážať. Pokiaľ ste fanúšik tohto žánru, ale máte pokrk agresívnych mikrotransakcií pri F2P hrách, FF XIV aj s najnovšou expanziou vrelo odporúčam.

God Eater 3 (PC, Switch, PS4)

Aj keď God Eater bol vydaný v Japonsku ešte v decembri 2018, na západ sa dostal až začiatkom minulého roka. Jedná sa o akčnú RPG hru, kde bojujete proti mohutným monštrám - Aragami. Je to veľmi podobné Monster Hunter sérii. Mapy sú bohužiaľ inštančné a súboje môžu po čase zunovať, ale inak je to veľmi pekná anime sekačka s decentným príbehom.

Luigi's Mansion 3 (Switch)

Z Luigiho sa znova stáva krotiteľ duchov aby zachránil svojich priateľov. Uväznený v hoteli musí zdolávať jednotlivé poschodia a chytať nezbedné polopriesvitné potvory. Aj keď hra viac osloví deti, miestami je náročná natoľko, že sa zapotia aj dospelí. Vizuál hry je veľmi pekný a detailne spracovaný. Pre oddychové hranie ako stvorené.

Oninaki (PC, Switch, PS4)

Táto malá nenápadná hra od Square Enix síce nemala minulý rok veľké ohlasy, ale má v sebe určité kvality, ktoré by mohli fanúšikovia JRPG žánru oceniť. Zo začiatku sa môže príbeh javiť ako plytký a akčné súboje stereotypné. Ako ale postupujete príbehom, objavujete svet a testujete možností súbojového systému, tak sa potrebná hĺbka postupne dostaví.

Resident Evil 2 (PC, PS4, Xbox One)

Vysoko hodnotený remake z čias PS1. Ľudia v Capcome si dali záležať, aby zostali verní pôvodnej predlohe ale zároveň inovovali všetko, čo sa dá. Hra sa tak stala najlepším remakeom minulého roka. Starý príbeh s modernou grafikou. Nie je potrebné k tomu viac čo dodať.

River City Girls (PC, Switch, PS4, Xbox One)

U niekoho môže hra vyvolávať určitú nostalgiu, pretože ide o spin-off k sérii Kunio-kun. Je to veľmi známa séria hier hlavne z čias NES a SNES. (Možno si niekto z vás ešte pamätá hokej alebo futbal z éry 8-bit, kde ste mohli mlátiť svojich súperov a posielali ste špeciálne útoky na bránu.) Príbeh sa zameriava na priateľky protagonistov Misako a Kjóko, ktoré sa musia prebiť hordami nepriateľov, aby zachránili svojich chlapcov Kunia a Rikiho. Ide o sidescroll bojovku na štýl hlavnej série len v novom kabáte. Pre zabitie nudy ako stvorené.

Senran Kagura Burst Re:Newal (PC, PS4)

Jedná sa o remake prvej hry z 3DS. Sledujete osudy študentiek, ktoré si zvolili cestu Šinobi a stali sa z nich elitné bojovníčky. Každá má svoju zbraň, unikátne útoky a príbeh. Problémom je, že každá škola ma svoj útvar bojovníčok a nepokoje medzi školami sa stupňujú. Oproti pôvodnej hre má remake už plné 3D prostredia a kameru z pohľadu tretej osoby, zatiaľ čo pôvodná hra je klasická sidescroll akcia. Prednosťou tejto hry je fakt, že oblečenie sa počas bojov ničí až do takej miery, že vaša postava alebo súper môže zostať takmer úplne nahý. A séria je taktiež známa výstrednými kostýmami. Jednoducho niečo pre ľudí s kultúrnym cítením. :D

Shenmue III (PC, PS4)

Tretie pokračovanie relatívne známej série sa stalo len akýmsi mementom predošlých hier. Aj keď sa autorom podarilo vyzbierať veľmi slušnú sumu, bolo jasné, že na kvalitné pokračovanie to nebude stačiť. Titul tak ocenia len skalní fanúšikovia, pretože ponúka to isté čo predošlé hry bez žiadnych inovácií len s krajším vizuálom, ktorý sa aj tak zasekol niekde v polovici minulého desaťročia. Namiesto oživenia značky tak prišlo veľké sklamanie a nepomohla ani kúpená exkluzivita od Epic Store tesne pred vydaním, čim autori priliali len ďalší olej do ohňa.

Super Mario Maker 2 (Switch)

Pokiaľ ste si niekedy želali vytvárať vlastné levely do klasickej máriovky, tak teraz máte možnosť. Nástroj ponúka možnosť vytvárať a zdieľať vaše levely ako aj hrať tisícky rôznych levelov od hráčov z celého sveta. Nepretržitá zábava je zaručená.

Tales of Vesperia: Definitive Edition (PC, Switch, PS4, Xbox One)

Tales of Vesperia je desiata hra v hlavnej sérii, ktorá bola pôvodne vydaná na Xbox 360. Definitive edition ponúka vylepšenú grafiku a niekoľko ďalších drobných modifikácií. Súbojový systém je viac akčnejší i keď určité aspekty sú reminiscenciou ťahových súbojov. Pokiaľ hľadáte dobrý príbeh, Tales séria je ta správna voľba.

The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch)

Remake Game Boy hry z roku 1993. Zachováva si podobnú hrateľnosť ako aj pohľad z vtáčej perspektívy avšak je oblečený do nového a dosť nezvyčajného grafického kabáta. Veľa ľudí to označuje ako „retro-moderný“ vizuálny štýl. Pokiaľ ste hrali pôvodnú hru, tak presne viete čo vás čaká. Pokiaľ nie, tak nudiť určite nebude, len ten štýl práve nemusí sadnúť každému.

Yoshi's Crafted World (Switch)

Yoshi tentokrát objavuje svet tvorený z kartónu a papiera. Roztomilá hra určená hlavne pre deti, ale môže zabaviť aj dospelých. Vhodné na oddychové hranie.