10 najlepších hier z Japonska za rok 2017

Pridané 15. 01. 2018, Autor: Joey

Rok 2017 bol bohatý na hry z Japonska. Hneď začiatkom roka prišla na trh očakávaná hybridná konzola od Nintenda známa ako Switch, ktorá už od vydania začala chrliť jednu kvalitnú hru za druhou. Samozrejme ani Sony nezaostávalo a vydalo hneď niekoľko kvalitných japonských titulov. Avšak do užšieho výberu sme nevybrali porty z predošlých rokov, ktoré boli znova vydané na inú platformu, či konzolovú generáciu. Tie, ktoré stoja za zmienku, si predstavíme v samostatnej sekcii.

Ktoré hry teda najviac oslovili našu redakciu?

10. Xenoblade Chronicles 2 (Switch)


Aj keď je tam uvedené číslo 2, túto hru spája s tou predošlou iba názov. To ale neznamená, že nedosahuje podobných kvalít, i keď miestami trochu diskutabilných. Rozsiahle mapy, zaujímavé postavy či príbeh sú určite veľkými ťahúňmi hry. Dôvod, prečo sme nedali hru na vyššie miesto je súbojový systém, ktorý sa nám zdá nedotiahnutý. Vďaka tomu sa obtiažnosť často sínusoidne mení od situácie. Keď tomu pripočítame optimalizáciu v handheld móde, je z hry cítiť, že jej vydanie bolo trochu urýchlené.

9. Splatoon 2 (Switch)


Nástupca pôvodného Splatoon prišiel nečakané rýchlo. Veľa ľudí hru považuje len za akúsi verziu 1.5, keďže po vizuálnej stránke veľký progres nenastal. Čo ale autori nepridali na vizuále, to vynahradili obsahom. K módu hordy a novým MP mapám sa postupne pridali nové zbrane, nové herné módy, nové kostýmy a ďalšie veci. Čo je ale najdôležitejšie, hra si zachovala svoje čaro a vysokú hrateľnosť predchodcu. Avšak stabilita internetového pripojenia je stále mizerná, čo môže byť aj jeden z dôvodov, prečo Nintendo pravidelne odkladá spustenie plateného multiplayeru. Viac o tejto hre sme ponúkli aj v našej recenzii.

8. Ever Oasis (3DS)


Táto malá, roztomilo vyzerajúca hra obsahuje v sebe viac, ako sme čakali. Ide o akúsi kombináciu akčnej RPG a simulátora oázy. Hlavne akčných RPG je na túto platformu ako šafranu. Vašou úlohou je starať sa o ekonomický rast oázy, ako aj chrániť ju pred temnými silami – chaosom. Spolu s tým sú spojené aj výpravy do púšte, kde hľadáte zdroje jedla či nových spojencov. Tí sa zvyčajne stanú obyvateľmi vašej oázy a môžete si ich vybrať ako výpomoc pri ďalšej výprave. Hra je obsahovo bohatá a komplexná. Pokiaľ vás upúta príbeh a koncept, tak máte o zábavu postarané na niekoľko desiatok hodín.

7. Yakuza 0 (PS4, PS3)


Yakuza sériu asi netreba veľmi predstavovať. Tento krát sa jedná o prequel k zvyšným hrám a príbeh sa sústredí primárne len na dve postavy. Ide o akčnú adventúru z pohľadu tretej osoby zasadenú do akéhosi otvoreného sveta fiktívnych častí Tokia a Osaky. Aj keď základom hry sú stále bitky medzi mafiánskymi frakciami, hra vyniká hlavne vďaka mini hrám, ktorých je obrovské množstvo. Od menej neškodných ako karaoke spev, cez gambling, až obdobu sexu po telefóne, či pozeraní ľahkej erotiky. Celkovo mini hry môžu zaberať aj viac ako polovicu herného času v závislosti od toho, koľko z nich vás osloví.

6. Nioh (PS4, PC)


Považuje sa za brata Dark Souls v šate tradičného Japonska. Jej náročnosť je zrejmá už od začiatku a každý chybný krok môže byť tým posledným. Príbeh sa odohráva na konci 16. storočia na japonských ostrovoch a preberiete postavu Williama Addamsa, označovaného aj za "západného samuraja". Jeho prednosťou sú katany, s ktorými sa budete musieť naučiť zaobchádzať, pokiaľ chcete v hre dosiahnuť aspoň nejaký progres. Príbeh nie je dokonalý, avšak akčný súbojový systém ten nedostatok vynahrádza.

5. Metroid: Samus Returns (3DS)


Jedná sa o remake pôvodného titulu Metroid 2: Return of Samus vydaného v roku 1991 na Game Boy. Príbeh a štruktúra prostredia sú podobné s pôvodnou hrou, avšak ovládanie, vizuál a niektoré ďalšie prvky boli vylepšené. Keďže sa bavíme o 3DS, grafika nie je nijak dych berúca, avšak hra si zachováva vysoký štandard side-scrolling akčných adventúr v rámci hrateľnosti, ktorý je tak príznačný pre Nintendo.

4. Nier: Automata (PS4, PC)


Nier bol príjemným prekvapením minulého roka, hlavne keď zoberieme do úvahy, kto túto hru vyvíjal. Jedná sa o sequel pôvodnej hry z roku 2010 a dej sa odohráva uprostred vojny medzi strojmi vytvorenými cudzou rasou a pozostatkom ľudstva. Okrem zaujímavého súbojového systému hra vyniká aj výbornou hudbou. Len škoda toho odfláknutého portu pre PC.

3. Persona 5 (PS4, PS3)


Kto by nepoznal jednu z najznámejších JRPG hier súčasnosti. Persona vyniká svojským vizuálom i keď to je len špička ľadovca. Pod jej pokrievkou sa skrýva úžasná a tak trochu šialená hra s ešte šialenejšou hracou dobou, pútavým príbehom a zaujímavým súbojovým systémom. V podstate má všetko, čo od kvalitnej anime JRPG hry očakávate.

2. Super Mario Odyssey (Switch)


Po vizuálnej stránke len ťažko uveriť, že sa jedná o japonskú hru, keďže absentujú typické anime prvky. To však nemení na fakte, že nový Odyssey je jeden z najlepších márioviek a zároveň 3D platformoviek, aké sme doteraz hrali. Aj keď samotný príbeh veľmi nevyniká, jeho dobrodružné ladenie spojené s preskúmavaním jednotlivých kráľovstiev je unikátne. Pripočítajte si k tomu nové mechaniky akým je napríklad prevteľovanie sa do nepriateľov a nebudete sa vedieť od hry na veľmi dlhú dobu odtrhnúť. Viac sa môžete dočítať aj v našej recenzii.

1. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Switch, WiiU)


Možnosti, aké ponúka otvorený svet v novej Zelde sú neuveriteľné. Každú úlohu či prekážku je možné riešiť na desiatky rôznych spôsobov. Interakcia s prostredím a fyzika sú neskutočné. Máte pocit, že svet okolo vás žije a že ho ovplyvňujete vaším konaním. Vizuál má svoje špecifické prvky a príjemne sa na to pozerá. Čas, ktorý môžete stráviť hre bádaním a skúšaním všetkého možného sa počíta na stovky hodín. Hra ale samozrejme nie je úplne dokonalá vo všetkom. Slabším článkom je príbeh, ktorý je miestami nemastný/neslaný a hlavne dabing. Je len naším zbožným prianím, keby bolo možné nainštalovať si japonský dabing na zapadnú verziu hry tak, ako to funguje u Xenoblade Chronicles 2.

 

Ďalšie hry, ktoré stoja za zmienku

V tejto časti sú spomenuté hry, ktoré mali k top 10 blízko, alebo sa jednalo o porty starších hier z predošlých rokov či konzolových generácií.

Gravity Rush 2 (PS4)

Hra nemala toľko pozornosti, akú by si možno zaslúžila. Vydať ju hneď začiatkom roka nebolo zjavne správne rozhodnutie. Popritom hra má svoje kvality, či sa jedná o príbeh alebo herné mechaniky. Využívanie gravitácie na progres hry má svoje čaro.

Tekken 7 (PS4, Xbox One, PC)

Na Tekken 7 sa relatívne rýchlo zabudlo. Možno preto, že do zabehnutej série v podstate neprináša nič nové. Najviac to vidieť na vizuáli. To ale neznamená, že hra je zlá. Drží si svoje štandardy, čo určite poteší fanúšikov tejto série. Hra ponúka niekoľko nových postáv, dobrý výber hudby, ale naopak príbeh je problém vôbec zaradiť do priemeru. Pokiaľ ste čakali niečo viac oproti predchodcovi môžete byť dosť sklamaní.

Senran Kagura: Peach Beach Splash (PS4)

Predstavte si hru Splatoon, inklingov vymeňte za sexy anime dievčatá v plavkách, ink vymeňte za vodné pištole a máte z toho Senran Kagura: Peach Beach Splash. Pokiaľ sa vám táto predstava páči, tak hra je určená práve pre vás. Áno, koncept hry je takmer priamou kópiou Splatoon, ale posúva ho na vyššiu otaku úroveň. Dievčatá zo Senran Kagura série tak vymenili studenú oceľ a klasické bojové akcie za vodné pištole a striekanie sa v arénach. Hra je prekvapivo veľmi zábavná, ale nemusí sadnúť každému.

Layton's Mystery Journey: Katrielle and the Millionaires' Conspiracy (iOS, 3DS)

Nové pokračovanie Layton série prináša do hry novú ústrednú postavu, ktorou je dcéra profesora Laytona, Katrielle. Všetky herné mechaniky sú ale známe z predošlých hier a tak vás čaká výborný príbeh preplietaný rôznymi hádankami a puzzlami s pekným vizuálom a aj anime scénkami. Jedinou väčšou slabinou je dabing. Hru ale najviac ocenia fanúšikovia tejto série, pretože koncept hry nemusí byť pre každého.

Okami HD (PS4, XboxOne, PC)

Okami je už malou legendou medzi hrami. Keby sa nejednalo o mierne vylepšený port z PS3, určite by sa objavila v top pätke. V hre sa stávate bohyňou slnka Amaterasu v podobe bielej vlčice, ktorá sa prebrala zo storočného spánku, len aby zistila, že svet je hore nohami a musí sa pokúsiť dať všetko na poriadok. Svojský grafický štýl a herné mechaniky robia hru výnimočnou. Navyše táto verzia hry konečne prišla aj na PC. Ak ste túto hru doteraz nehrali, tak nie je na čo čakať. Viac sa môžete o hre dočítať aj z našej recenzie.

Mario Kart 8 Deluxe (Switch)

Aj keď sa jedná o port z WiiU, Deluxe verzia prináša slušnú porciu nového obsahu, ktorá u portovaných hier nebýva zvykom. Okrem kompletného DLC obsahu sa autori vyhrali aj s battle módom, ktorý vo WiiU verzii v podstate chýbal. Mario Kart 8 Deluxe tak konečne prináša kompletnú edíciu so všetkým ako sa patrí.

Pokémon Ultra Sun and Ultra Moon (3DS)

Jedná sa o rozšírené edície pôvodných Pokémon Sun a Moon. Okrem nových príbehových segmentov, boli pridané nové prvky či minihry. Základ je ale stále rovnaký, takže pokiaľ ste hrali pôvodnú hru, je dosť diskutabilné, či sa chcete prebíjať minimálne 15 hodín tým istým znova, kým sa dostanete na nejaké nové odbočky v príbehu.

Pokkén Tournament DX (Switch)

Pokiaľ preferujete akciu v reálnom čase a neodmietate Pokémon univerzum, Pokkén Tournament je určený pre vás. Jedná sa o port z WiiU, kde zažijete arénové súboje s pokémonmi. Táto verzia je doplnená o niekoľko nových pokémonov, avšak zvyšok je totožný s WiiU, takže oplatí sa zaobstarať iba v prípade, ak nevlastníte pôvodnú verziu.

Poochy & Yoshi's Woolly World (3DS)

Táto hra si zaslúži ocenenie za najroztomilejšiu hru roka. Aj tu sa bavíme o porte z WiiU i keď pribudol nový obsah a bolo vylepšených niekoľko ďalších vecí. Pokiaľ ste WiiU verziu nehrali (čo predpokladám, že takmer nikto) odporúčam hru vyskúšať. Patrí medzi klasické oddychovky, kde sa kocháte roztomilou grafikou a zbierate v rámci levelu všetko čo sa dá. Na zabitie nudy ako stvorené.